Tüzérség – a háború istene (istennője), mondják a megveszekedett buffosok, a nehéztüzérségi eszközöket kezelő tüzérek. Ukrajnában különös szerepet kapott ez az isten(nő). A történtekben globális szempontok, a NATO és Oroszország folyamatos erősödő szembenállása is közrejátszottak. Moszkva a tüzérséggel helyettesítette a légierőt, amelyet a Kreml egy esetleges Oroszország–NATO-összecsapásra tartogat. Keleti és nyugati katonai elemzőknek egyaránt feltűnt a tüzérség felértékelődése, a légierő visszafogott alkalmazása Ukrajnában.
Oroszország tüzérségi potenciálja (beleértve a hadiipari hátteret, a lőszerutánpótlást) jelentősen meghaladja a Nyugatét.
Ez megmutatkozik az ukrajnai háborúban, a tüzérségi aktivitásban is. Mint a londoni Defence iQ rendezésében lezajlott A tüzérség jövője 2023 konferencián elhangzott: Oroszország hadseregének tüzérei naponta 30-70 ezer gránátot lőnek ki az ellenfélre, míg az ukránok napi átlagosan 5000 gránátot képesek indítani az ellenséges célpontokra. Emögött a lőszerhiányon kívül komoly súlycsoportbeli különbségek rejtőznek, amelyeket a háború elhúzódása kiemelt. Például a háború kezdeti szakaszában az ukrán hadsereg kizárólag szovjet/orosz gyártmányú tüzérségi eszközökkel rendelkezett. Az oroszországi támadók felőrlő taktikájukkal ennek a tüzérségi potenciálnak a jelentős részét megsemmisítették, továbbá a hátország hadiipari objektumai támadásával lehetetlenné tették a nagyobb volumenű tüzérségi gránátgyártást a két meghatározó nehezebb tüzérségi kategóriában, a 122 és a 152 milliméteres lövegek, ágyútarackok számára.
Ekkor lépett be a Nyugat és megindította a korszerű csöves tüzérség (105 és 155 milliméteres) szállítását Ukrajnának. Egyben kitanította őket a nyugati tüzérségi taktikákra, többek között az Elon Musk által fenntartott és alapvetően Ukrajna távközlését biztosítani hivatott Starlink műholdrendszer katonai célokra való hasznosítására. Mint a Defence iQ konferenciáján elhangzott, az ukrán tüzérek gyorsan elsajátították a nyugati nehézlövegekkel való bánást, mind a vontatott tüzérség, például az amerikai M777-es, mind pedig a lánctalpas, vagy gumikerekű alvázra szerelt önjáró nehézlövegek (a német lánctalpas PzH 2000-es, a francia gumikerekű CAESAR) kezelését. A felkészületlen Nyugat pedig felgyorsítja (az USA 500%-kal) a hozzájuk való 155 mm-es gránátok gyártását.
Kulcsfontosságú a tüzérségi párbajokban a gyors helyváltoztatás
– amely nemcsak a lövegekre, hanem a parancsnoki állásokra is vonatkozik. Ha az ellenfél beméri a lövegedet, véged van. És ha tudja a löveg koordinátáit, rátalálhat a parancsnoki központodra is. Vagy a közelben ólálkodó egyutas (öngyilkos) drón, vagy egy pontos ágyúlövés végezhet veled és a tüzérségi eszközöddel. És az oroszok gyorsan és pontosan lőnek, hangzott el az idézett tüzérségi fórumon.
Moszkvának van egy újonnan kidolgozott felderítőrendszere, az 1B75-Penicillin.
Ez az ellenfél által leadott ágyúlövés hangja és a lövés keltette hőhullám alapján meglehetősen gyorsan és pontosan beméri az ellenfelet. A koordinátákat átadja az oroszországi tüzéreknek, és máris indul a 152 vagy 122 milliméteres gránát a célpontok felé. Feltételezhetően a rendszer részei az infravörös érzékelővel felszerelt felderítődrónok is. Ez lehet a magyarázata annak, hogy az ukrán hadsereg adományozott tüzérségi eszközeinek gerincét adó, az USA által szállított több mint 120 darab 155 milliméteres vontatott M777-es löveg harmadát Ukrajna már elvesztette. A vontatott tüzérség megissza annak a levét, hogy egyszerűen nem tud olyan gyorsan eliszkolni a leadott lövés helyszínéről, mint az önjáró, legtöbbször tankalvázra szerelt nehézlövegek, a PzH-2000-esek, vagy a CAESAR-ok.
A Nyugat is szállított Arthur vagy Cobra mintájú, az ellenséges nehézlövegek helyének meghatározására szakosodott radarokat Ukrajnának. Ezek észlelik a levegőben repülő, közeledő ellenséges gránátot, bemérik röppályáját, majd ez alapján kiszámítják, honnan lőhették ki. És az ukrán tüzérek sem céloznak rosszabbul, mondták az idei, a tüzérség jövőjéről tartott konferencián.
Nyugati nyílt forrásokból dolgozó hírszerzők szerint Ukrajnának idén késő tavasszal mintegy 1600 nehezebb lövege (keleti-nyugati vegyesen, 105, 122, 152, 155 és 203 milliméteres) lehetett, ami nyilvánvalóan kevés. A szemben álló oroszországi félnek sokkal több ilyen harceszköze van és Moszkva előnyére szolgál, hogy ezek egységesen szovjet/orosz gyártmányok. Kijev ezzel szemben csaknem tucatnyi ország gyártmányát használja.
A sokféleség ez esetben hátrány.
Ahány eszköz, annyiféle karbantartási szabályzat, annyiféle élettartam, megengedett tűzgyorsaság. Kezdetben jó néhány PzH 2000-est tönkre is tettek az ukrán tüzérek, akik túl gyorsan, túl sok lövést adtak le vele. A löveg legérzékenyebb része a cső, amely még szabályszerű használat esetén is 1500-2000 lövés után tönkremegy és cserélni kell – ha van cserecső és ha van, aki megcsinálja és –, ha vannak hozzá célgépek a közelben. Mint a Janes Defence Weekly megjegyzi, az orosz/szovjet tüzérségi eszközök kezelése, javítása egyszerűbb. Az ukrán tüzéreknek, akik megszokták az orosz/szovjet rendszert, át kell(ett) állniuk a sokféle és jóval bonyolultabb, de pontosabb és többet tudó nyugati fegyverekre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.