Elvi megállapodásra jutott az Európai Bizottság és az Egyesült Királyság kormánya arról, hogy az Egyesült Királyság a kereskedelmi és együttműködési megállapodás keretében társul a Horizont Európa nevű uniós kutatási programhoz és a Copernicushoz, az unió műholdas Föld-megfigyelési programjához.
A bizottság csütörtöki tájékoztatása szerint Nagy-Britannia visszatérése a Horizont Európa programhoz elmélyíti és tovább erősíti a tudományos közösségek közötti kapcsolatokat, előmozdítja az innovációt, és a globális kihívások kezelésében lehetővé teszi a kutatók közti együttműködést.
A brit kutatók a 2024-es munkaprogramoktól ugyanolyan feltételek mellett vehetnek részt a 2021 és 2027 között 95,5 milliárd euróból gazdálkodó Horizont Európa programban, mint minden más társult ország kutatói. A már megkezdett hosszú távú együttműködések folytatására is lehetőség nyílik a közlés szerint.
Az unió műholdas Föld-megfigyelési programjához (Copernicus) való csatlakozás pedig arra nyújt lehetőséget a briteknek, hogy
hozzáférjenek a rendszer kínálta legkorszerűbb kapacitásokhoz, továbbá hozzáférhetnek majd az uniós űrmegfigyelési és nyomonkövetési szolgáltatásokhoz is.
A közlemény szerint az egyezség akkor született, amikor a Copernicus űrinfrastruktúrája és információs szolgáltatása jelentős fejlődésen megy keresztül, hozzájárulása a környezeti és klímaváltozással kapcsolatos kihívások megértéséhez és kezeléséhez pedig minden eddiginél fontosabb.
A brit részvétel 2020-ban, a Brexit következményeként szűnt meg az uniós tudományos programokban, és a visszatérésért az Egyesült Királyság közel évi 2,6 milliárd eurót fizet be a Horizon és a Copernicus programba, a kilépés óta eltelt évekre azonban nem kell megfizetnie a tagsági díjat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.