Az Európai Bizottság folyósíthatja Magyarországnak az országnak járó uniós forrásokat, amelyet jelenleg is a Brüsszel által megfogalmazott jogállamisági aggályok miatt fagyasztottak be.
A bizottság november vége előtt mintegy 13 milliárd eurónyi finanszírozást kíván feloldani
– mondták el brüsszeli források a Financial Timesnak. Közülük ketten úgy fogalmaztak a lapnak, hogy a pénzek feloldását azzal is indokolták, hogy Brüsszel így szerezné meg Orbán Viktor miniszterelnök támogatását az uniós döntésekhez.
Tavaly decemberben az EU befagyasztotta a Magyarországnak járó kohéziós forrásokból 22 milliárd eurót, miután úgy látta, hogy az ország nem tartja be az emberi jogokat és a jogállamiságot védő szabályokat.
A kohéziós alapok célja, hogy segítsék a 27 országból álló Európai Unió kevésbé fejlett tagjait a befektetési rés megszüntetésében és infrastruktúrájuk fejlesztésében. A névtelenséget kérő tisztségviselők felidézték, hogy Magyarország májusban igazságügyi reformokat vezetett be brüsszeli követelésekre válaszként, amelyek lehetővé tennék a bizottság számára a 13 milliárd euró felszabadítását, a befagyott finanszírozás több mint felét.
Stefan de Keersmaecker, a bizottság szóvivője elmondta, hogy Brüsszel szeptember 26-án levélben fordult a magyar kormányhoz, hogy felvilágosítást kérjen a reformok egyes részleteiről. „Amint Magyarország válaszol ezekre a kérdésekre, a bizottság folytatja az értékelést” – tette hozzá. Magyarország forrásokhoz való hozzáférésének visszaállításában előrelépés történt, mivel
Brüsszel egyhangú támogatást akar elérni megnövelt költségvetéséhez még az év vége előtt, különösen a Kijevnek nyújtott pénzügyi támogatás folyamatos biztosítása érdekében.
A lap hozzáteszi, hogy a források folyósításának a felgyorsítását az is indokolhatja, hogy az Egyesült Államok Kongresszusa a múlt héten elutasította az Ukrajnának nyújtott 6 milliárd dollár értékű segély kifizetését. Az EU-ban több ország is kifogásolta az Ukrajnának szánt uniós támogatás mértékének az emelést, köztük Németország is. A költségvetési kiegészítéshez mind a 27 tagállamnak támogatásra szükség van.
Az orosz–ukrán háború 2022. február 24-i kezdete óta
az Ukrajnának nyújtott uniós támogatás körülbelül 81 milliárd eurót tesz ki.
Ez magában foglalja az EU központi kasszájából, a tagállamokból és az európai pénzügyi intézményekből Ukrajnának nyújtott pénzügyi, humanitárius, sürgősségi költségvetési és katonai támogatást, valamint a háború elől menekülő ukrán állampolgárok szükségleteinek kielégítésére rendelkezésre bocsátott forrásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.