Oly gyorsan követték egymást az események a Közel-Keleten, hogy könnyű volt elsiklani felette: az izraeli háború kitörését órákkal előzte meg egy másik, a térség jövőjét hosszú távra is meghatározni képes fejlemény híre. Kiszivárgott, hogy eredményre juthat a Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok közti egyezkedés. Nem csak a konspirációs elméletek rajongói találnak összefüggést a kettő közt, az elemzők is.
Amint lapunk is megírta: Szaúdi és washingtoni forrásokból tudta meg a The Wall Street Journal, hogy Szaúd-Arábia hajlandó lenne emelni olajkitermelését egy bonyolult alku keretében, amely Izrael elismerését is tartalmazná. Ez jó hír lehet Izrael, az üzemanyag drágulása miatt aggódó autósok és a billegő forint számára is – tettük hozzá, mindezt azonban – akár a megegyezéssel együtt – könnyen felboríthatják a háború eseményei.
A The Wall Street Journal (WSJ) exkluzív anyaga az egyezkedésről pénteken 17.35-kor jelent meg, amikor Budapesten éjfél közelgett, Izraelben pedig már elmúlt. Alig hat órával később Izraelre ezrével kezdtek záporozni a rakéták, és a palesztinok ellenőrizte Gáza övezetből fegyveresek hatoltak át az izraeli határon, gyilkolva, embereket elrabolva és óriási meglepetést okozva. Kitört az újabb izraeli háború.
A támadásra az Izraelt csaknem a föld színéről eltörlő, az arab államok szövetsége által kirobbantott jom kippuri háború 50. évfordulóját követően egy nappal került sor. Nincsen rá információ, miért nem pontosan az évfordulón, hacsak nem az a magyarázat, hogy azért a szabbatot választották a zsidó nagyünnepek idején, hogy ezzel az izraelieket még jobban megalázzák. Az érzelmek mindkét oldalon fel is izzottak az eseményektől.
Arra sincsen bizonyíték, hogy a szaúdi–amerikai tárgyalások és a támadás közt közvetlen összefüggés lenne, bár a támadók, akikhez a libanoni határon átágyúzó helyi militáns szervezet, a Hezbollah is csatlakozott, utaltak rá, hogy az akció egyértelmű üzenet azoknak, akik a muszlimok oldalán kiegyezést szeretnének Izraellel.
A kiszivárgott információk szerint egy amerikai védelmi megállapodásért cserébe Szaúd-Arábia hajlandónak mutatkozott a kiegyezés táborának fő zászlóvivőjévé válni, legalábbis Izrael állami elismerése Rijád által történelmi előrelépés lenne a Közel-Keleten, hiszen a szaúdiak születése óta nem ismerik el a zsidó államot. Vagyis a figyelmeztetés Rijádnak is szólt.
A támadás és a szaúdi egyezkedés hírének összekapcsolása ellen azonban nyomós érv szól: a támadás végrehajtása komoly és hosszú előkészületeket igényelt, amelyekhez a jelentések szerint a palesztin mozgalmakat amúgy is támogató, az Egyesült Államokkal ellenszegülő
Irán is segítséget nyújtott.
Ugyanakkor az amerikai ösztökélésre történő szaúdi–izraeli közeledés nem új, és nem meglepetés, a WSJ híre csak egy epizódja volt a folyamatnak. Legutóbb az elmúlt hetekben – történelmi változást fémjelezve – izraeli kormánytagok és politikusok látogattak Szaúd-Arábiába.
A támadást tehát akkor is okozhatta az egyezkedés, ha nem is a WSJ híre váltotta ki. Ez pedig rávilágít a friss, harmadik napos erőszakos konfliktus világpolitikai tétjeire is. Ha a háború kiszélesedik, például az izraeliek lerohanják Gázát, netán Libanont is belerántja a Hezbollah, erősen csökken az esélye, hogy a Közel-Kelet az Izraellel való kiegyezés felé forduljon. Azaz ezt a háborút azért robbanthatták ki, hogy a régió hajója ne az egyik, hanem a másik irányba forduljon.
A folytatódó vagy magas fokon izzó feszültség pedig magas energiaárakat okoz. Ez a közvetlenül Magyarországot is érintő hatás. Hacsak nem lesz egy másik is, amelytől a lengyel elnök tart: hogy új migrációs hullám lódul meg Európa felé.
Itt a szaúdi–izraeli megállapodás megtorpedózása a nagy tét, az arab–izraeli kiegyezés leállítása, sőt, akár visszafordítása. Mert ha Izrael bemegy Gázába, és sok ezer palesztin civil meghal, akkor melyik arab állam lesz képes a további enyhülésre?
– írta Facebook-posztjában Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő, aki szerint 50 éve nem lepték meg Izraelt úgy, mint ahogy most.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.