A Hamász rakéták ezreit lőtte ki Izraelre, az október 7-én, szombaton indított meglepetésszerű támadás során. Az izraeli–palesztin háborúnak hétfő délelőttig már több száz áldozata volt.
A Hamász a rakéták mellett a szárazföldön is lerohanta Izraelt. Egyelőre kérdés, hogy egy ennyire összehangolt támadást miként tudott megszervezni a Hamász úgy, hogy a Moszadnak sejtelme sem volt róla, hogy mi készül a közvetlen közelében. Hétfő délelőtt már arról lehetett hallani, hogy a kezdeti sokk után Izrael kezdi visszavenni az irányítást, több százezer tartalékost mozgósítottak, és a legendás Vaskupola a Hamász rakétáinak nagy részét hatástalanította.
Az izraeli Vaskupola egy rakétaelhárító légvédelmi rendszer, amely képes elhárítani a rövid hatótávolságú rakétákat, és azokat az ország felett, a levegőben hatástalanítja. A Vaskupola egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy egyszerre több beérkező rakétával szemben is képes védelmet nyújtani.
A Vaskupolát a Rafael Advanced Defence Systems és az Israel Aerospace Industries fejlesztette ki, és 2011 márciusában állították működésbe. Az első, a Gázai övezetből érkező rakétát 2011 áprilisában fogta el – írta meg a The Hill. Azóta már több ezer támadást hatástalanított.
A rendszer fejlesztésében az Egyesült Államok is segédkezett, majd 2020-ban az USA két Vaskupola-rendszert is vásárolt Izraeltől.
A Vaskupola elsődleges feladata, hogy minden a Gázai övezetből és Libanonból érkező fenyegetést elhárítson.
A rendszer nagyjából 64 kilométeres sugarú körben észleli és hatástalanítja a rakétákat.
A Vaskupola egy mobil rendszer, vagyis az egyes elemei áthelyezhetők azokra a területekre, ahol éppen szükség van rájuk. A rendszer akár szárazföldi járművekre vagy hajókra is felszerelhető, hogy bárhol bevethető legyen.
A hétvégi támadás lett Izrael 9/11-e – galériaAz Egyesült Államok hadihajókat küld a térségbe. Irán azt állítja, nincs köze a támadáshoz. |
A Vaskupola radarja érzékeli a közeledő rakétát, és az elérhető összes információt továbbítja a központi egységébe. A radar beméri a rakéta sebességét, illetve a röppályáját is. Az irányítóközpont kiszámítja, hogy a rakéta lakott területet ér-e. Ha igen, akkor a Vaskupola kilő egy rakétát, amely 20 elfogórakétát tartalmaz.
Az elfogórakéták megközelítik a beérkező rakétát, és a közelében felrobbannak, ezzel megsemmisítve a fenyegetést.
A rendszer még arra is figyel, hogy a bejövő rakétát olyan helyen semlegesítse, ahol a lezuhanó törmelék nem tehet kárt semmiben – foglalta össze a The Wall Street Journal.
A Vaskupola az elhárítást automatikusan, mesterséges intelligencia segítségével végzi, viszont az újratöltéséhez már szükség van az emberi jelenlétre, hogy nagyobb számú érkező rakéta esetén folyamatos védelmet nyújthasson. A Vaskupolát az Izraeli Rakétavédelmi Szervezet (IMDO) működteti.
A Vaskupola a világ egyik leghatékonyabb rakétavédelmi rendszere.
Az Izraelre kilőtt rakéták 90 százalékát hatástalanította a 2011-es munkába állása óta
A Vaskupola csak a rövid távú rakéták elfogására képes, a rendszert Izrael pajzsának is nevezik, ami az ország elsődleges védelmi vonala. A védelem második rétege a David’ Sling (Dávid parittyája), amely közepes hatótávú, illetve a ballisztikus rakétáktól védi Izraelt.
A Vaskupola legfejlettebb rendszere az Arrow, amelynek a feladata a nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták elhárítása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.