A magas szintű együttműködés fenntartása Kínával egyaránt érdeke Magyarországnak és Európának is, enélkül nem lenne garantálható a gazdaság versenyképessége, a kötelékek elvágásának következményei pedig tragikusak lennének – közölte a tárca tájékoztatása szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Pekingben.
Szijjártó megbeszélést folytatott kínai kollégájával, Vang Jivel, a legfontosabb téma az ukrajnai háború és annak lezárása volt, melynek kapcsán a tárcavezető megköszönte a kínai erőfeszítéseket, és méltatta a Peking által prezentált béketervet, mondván, az az egyetlen javaslat, amely elismeri, hogy a csatatéren nincs megoldása a háborúnak.
A két külügyminiszter tárgyalásán felmerült az izraeli helyzet is, Szijjártó hangsúlyozta: ha nem sikerül elkerülni az eszkalációt, az könnyen elvezethet az emberiség történetének egyik legszörnyűbb humanitárius katasztrófájához.
A gazdasági kérdésekről szólva a külügyminiszter szerint ma már nem túlzás azt mondani, ha egy kínai beruházás Európába jön, az nagyon nagy valószínűséggel Magyarországra jön, majd kiemelte annak fontosságát, hogy
Magyarország a keleti és a nyugati beruházások találkozási pontja lett, mégpedig főleg az európai gazdaság jövőjét meghatározó autóiparban.
A Budapest–Belgrád vasútvonal fejlesztéséről szólva a tárcavezető hangsúlyozta, hogy ez a zászlóshajója a Kína és Közép-Európa közötti infrastrukturális együttműködésnek, amelynek nyomán hazánk is vezető pozícióra tehet szert a görögországi kikötőkbe behajózott kínai áruk Nyugat-Európába szállításában.
Végezetül a magyar diplomácia vezetője ismét felszólalt az európai és a kínai gazdaság egyesek által kívánatosnak tartott szétválasztása ellen, mondván, annak felszámolása tragikus lenne, és ellentétes a magyar érdekekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.