Az Egyesült Államok a jó irányba tett, megfelelő lépésnek tartja az izraeli bejelentést a napi humanitárius szünetekről – közölte John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője csütörtökön. Egy online sajtóértekezleten azt mondta, hogy az Egyesült Államok aktívan egyeztet Izraellel a további humanitárius kérdésekről, és ebben a harcokban vállalt napi négyórás szünetek előrelépést jelentenek.
Kirby azzal folytatta, hogy az Egyesült Államok ebben a pillanatban tűzszünetet nem támogat, mert az jelenleg legitimálná a Hamász október 7-én elkövetett terrortámadását. A fehér házi illetékes megállapította, hogy a Gázai övezet déli részén, ahova a palesztin terület lakossága a harcok elől menekül, most még fontosabb a segélyszállítmányok bejutása. Szintén előrelépésnek nevezte, hogy
az elmúlt napokban száz fölé emelkedett az Egyiptom felől belépő segélyszállító kamionok száma, és újabb célnak azt nevezte, hogy ez napi 150-re növekedjen.
A Nemzetbiztonsági Tanács kommunikációs koordinátora megismételte, hogy Izrael számára továbbra is kötelezettség a humanitárius törvények betartása, ugyanakkor megjegyezte, Izrael erőfeszítéseit arra, hogy korlátozza a háború civil áldozatainak számát, nehezíti az a tény, hogy a Hamász kórházakat, iskolákat és lakóépületeket használ katonai célokra, irányítópontként és fegyverraktárként. Ez világos megsértése a háború törvényeinek – mutatott rá a szóvivő.
Blinken elárulta Amerika tervét Gáza jövőjére a háború utánAz amerikai külügyminiszter szerint a palesztin hatóságnak kellene átvennie a terület irányítását a háború után. A szervezet azonban sokat vesztett tekintélyéből az elmúlt években. |
A humanitárius szünetek lehetővé teszik a menekülteknek, hogy két humanitárius folyosón keresztül hagyhassák el a Gázai övezetet. A szüneteket három órával korábban fogják bejelenteni – írja a Reuters. Menekülők ezrei indultak meg északról, hogy átvágjanak a harcok dúlta épületeken, a romok pedig nagy veszélyt jelentettek a civilekre.
Izrael és az Egyesült Államok szerint is a teljes tűzszünet a Hamász javára válna, ezért alternatívát kell találni a kimenekítésre.
Dohába a CIA és az izraeli Moszad hírszerző ügynökség vezetői találkoztak Katar miniszterelnökével, hogy megvitassák a túszokkal kapcsolatos lehetséges alkut, Párizsban pedig mintegy nyolcvan ország és szervezet tisztviselői találkoztak, hogy koordinálják a Gázának nyújtott humanitárius segélyt, és megtalálják a módját, hogyan segítsenek a sebesült civileknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.