A török állampolgárok által Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen a Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC) szánt feljelentést még nem küldték el törvényszéknek, jelenleg a török igazságügyi minisztérium vizsgálja – közölte kedden a TASZSZ-szal Burak Bekiroglu ügyvéd, a beadvány egyik kezdeményezője.
„Feljelentésünket az isztambuli ügyészség nemzetközi korrupcióellenes jogi irodájához továbbítottuk, hogy továbbküldjék az ICC-nek. Ma ez az iroda az UYAP elektronikus rendszeren keresztül továbbította indítványunkat az Igazságügyi Minisztérium külkapcsolatokért felelős főigazgatóságának. Innen pedig legkésőbb a jövő héten eljut az ICC-hez” – mondta az ügyvéd.
Az Anadolu hírügynökség korábban arról számolt be, hogy Metin Kulunk, a Törökországban kormányzó Igazság és Fejlődés Pártjának volt törvényhozója, valamint Mucahit Birinci és Burak Bekiroglu török ügyvédek indítványozták az isztambuli ügyészségnél, hogy vádolják meg Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt a Nemzetközi Büntetőbíróságon.
A feljelentés szerint Netanjahu „a világ szeme láttára követett el háborús bűncselekményeket, népirtást és emberiség elleni bűncselekményt”.
Netanjahu nem riad vissza a nemzetközi jog által tiltott fegyverek használatától sem. Ezért őt és társait a nemzetközi büntetőjogi normák alapján hágai büntetőbíróság elé kell állítani
– írták.
A Hurriyet török lap szerint Ankara ugyan nem fordulhat közvetlenül a bírósághoz, de kormányzati és nem kormányzati szervezeteken keresztül „tájékoztathatja az ügyészséget” a tudomására jutó bűncselekményekről.
A Nemzetközi Büntetőbíróságot a római statútum alapján 1998-ban hozták létre Hágában. Hatáskörébe tartozik a népirtásért, az emberiesség elleni bűncselekményekért, a háborús bűncselekményekért és az agresszióért felelős személyek felelősségre vonása.
A bíróság joghatósággal rendelkezik a 2002. július 1-je után a római statútumban részes államok területén, valamint a részes államok állampolgárai által bármely más ország területén elkövetett bűncselekmények tekintetében.
Ha az az állam, amelynek területén a bűncselekmény történt, nem részes fele a statútumnak, vagy állampolgárait súlyos bűncselekmények elkövetésével gyanúsítják, az ENSZ BT adhat megbízást a büntetőeljárás megindítására.
Izrael a római statútumnak 2002-ig részese volt, ám akkor visszavonta aláírását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.