BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Isztambulban még vizsgálják a Netanjahu elleni feljelentést

A Törökországban kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja volt törvényhozója, valamint két török ügyvéd indítványozta az isztambuli ügyészségnél, hogy vádolják meg Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságon, egyebek között háborús bűncselekményekkel, népirtással és emberiség elleni bűncselekménnyel.

A török állampolgárok által Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen a Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC) szánt feljelentést még nem küldték el törvényszéknek, jelenleg a török igazságügyi minisztérium vizsgálja – közölte kedden a TASZSZ-szal Burak Bekiroglu ügyvéd, a beadvány egyik kezdeményezője.

54th Munich Security Conference
Netanjahut háborús bűncselekményekkel vádolnák. Fotó: DPA Picture-Alliance via AFP

„Feljelentésünket az isztambuli ügyészség nemzetközi korrupcióellenes jogi irodájához továbbítottuk, hogy továbbküldjék az ICC-nek. Ma ez az iroda az UYAP elektronikus rendszeren keresztül továbbította indítványunkat az Igazságügyi Minisztérium külkapcsolatokért felelős főigazgatóságának. Innen pedig legkésőbb a jövő héten eljut az ICC-hez” – mondta az ügyvéd.

Az Anadolu hírügynökség korábban arról számolt be, hogy Metin Kulunk, a Törökországban kormányzó Igazság és Fejlődés Pártjának volt törvényhozója, valamint Mucahit Birinci és Burak Bekiroglu török ügyvédek indítványozták az isztambuli ügyészségnél, hogy vádolják meg Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt a Nemzetközi Büntetőbíróságon.
A feljelentés szerint Netanjahu „a világ szeme láttára követett el háborús bűncselekményeket, népirtást és emberiség elleni bűncselekményt”.

Netanjahu nem riad vissza a nemzetközi jog által tiltott fegyverek használatától sem. Ezért őt és társait a nemzetközi büntetőjogi normák alapján hágai büntetőbíróság elé kell állítani

– írták.

A Hurriyet török lap szerint Ankara ugyan nem fordulhat közvetlenül a bírósághoz, de kormányzati és nem kormányzati szervezeteken keresztül „tájékoztathatja az ügyészséget” a tudomására jutó bűncselekményekről.

A Nemzetközi Büntetőbíróságot a római statútum alapján 1998-ban hozták létre Hágában. Hatáskörébe tartozik a népirtásért, az emberiesség elleni bűncselekményekért, a háborús bűncselekményekért és az agresszióért felelős személyek felelősségre vonása.

A bíróság joghatósággal rendelkezik a 2002. július 1-je után a római statútumban részes államok területén, valamint a részes államok állampolgárai által bármely más ország területén elkövetett bűncselekmények tekintetében. 

Ha az az állam, amelynek területén a bűncselekmény történt, nem részes fele a statútumnak, vagy állampolgárait súlyos bűncselekmények elkövetésével gyanúsítják, az ENSZ BT adhat megbízást a büntetőeljárás megindítására.

Izrael a római statútumnak 2002-ig részese volt, ám akkor visszavonta aláírását.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.