A közel-keleti helyzet kollektív politikai és erkölcsi kudarc, az izraeli–palesztin probléma megoldására való hajlandóság hiányának a következménye – jelentette ki Josep Borrell, az Európai Unió külpolitikai főképviselője hétfő reggeli beszédében.
„Úgy gondolom, hogy nekünk, európaiaknak erkölcsi és politikai kötelességünk részt venni nemcsak segélynyújtással, hanem tartós megoldással is” – idézte a The Guardian Borrellt.
A főképviselő szerint három feladatuk van: továbbra is el kell kerülniük, hogy ezt a konfliktust mindenáron Európába importálják. Felhívta a figyelmet a növekvő antiszemitizmusra, és hangsúlyozta, hogy az antiszemita és muzulmánellenes érzelmek teljességgel elfogadhatatlanok.
A második feladat Borrell szerint egy humanitárius megoldás: ezt a nemzetközi jogot tiszteletben kell tartani – mondta, hozzátéve, hogy „első lépés lehet egy humanitárius szünet”, amelyet a túszokhoz való hozzáférés ellensúlyoz. Harmadikként az a fontos, hogy egy átfogó és végleges rendezésben gondolkodjunk, amely ma már nyilvánvalóan elérhetetlen – tette hozzá.
Borrell arról is beszélt, hogy a közel-keleti konfliktus már hatással van az EU Ukrajnának nyújtott támogatására – írta a TASZSZ. Elismerte, hogy a szankciók ellenére Oroszország felfegyverkezhetett, pótolva veszteségeit. Azt is mondta, hogy az ukrán offenzíva nehézségekbe ütközött, de reményét fejezte ki, hogy a nyugati katonai és pénzügyi támogatás visszaadja az ukrán hadsereg erejét, hogy több területet foglaljon vissza.
„Ne feledkezzünk meg Ukrajnáról” – mondta a közel-keleti konfliktusról szóló hosszú beszéd után, hangsúlyozva, hogy Ukrajna veresége egyenértékű az Európai Unió vereségével, ezért szerinte minden uniós országnak továbbra is egységesen támogatnia hazánk keleti szomszédját.
Borrell azt is megjegyezte, hogy az EU nem hagy fel azzal a próbálkozással, hogy meggyőzze Kínát, támogassa az Európai Uniót és az Egyesült Államokat az ukrán válság kérdésében.
„Őszintén elmondtam Kínában élő barátainknak, hogy többet várunk tőlük Ukrajnával kapcsolatban. Nem várjuk el tőlük, hogy elfogadják álláspontunkat, de azt igen, hogy többet lépjenek kapcsolatba Ukrajnával, különösen a humanitárius segítségnyújtás és a meggyőzés terén, hogy Oroszország kivonja csapatait” – mondta.
Moszkva lépése veszélybe sodorhatja az atombiztonságotJosep Borrell közölte: az Európai Unió elítéli Oroszország aggasztó csütörtöki döntését. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.