Csak a szokásos feladat vár a soros argentin elnökre: kihúzni Dél-Amerika második legnagyobb gazdaságát a mély válságból, ahová hivatali elődje taszította. A piszkos munkára az argentin választók meggyőző fölénnyel a libertárius elveket valló Javier Milei közgazdászt tartották a legalkalmasabbnak, de lehet, hogy csak az ő svádája és láncfűrésze volt a legjobb – ez pár éven belül úgyis kiderül, ha nem hamarabb.
A vasárnap Orbán Viktor magyar miniszterelnök és számos más meghívott jelenlétében esküt tevő, ismertségét televíziós szakértőként megalapozó Milei feladata lesz, hogy megfékezze a 200 százalék felé robogó éves inflációt, törlessze az ország adósságát, vagy legalábbis megegyezzen a nemzetközi hitelezőkkel az átütemezéséről, és bizalmat szerezzen a pénzpiacon.
A kormányfő meghívta Javier Mileit és szót váltott ZelenszkijvelOrbán Viktor személyesen is gratulált Javier Mileinek a választási győzelemhez, és magyarországi hivatalos látogatásra hívta meg az új államfőt. Az alkalomból a magyar kormányfő egy videót is megosztott a közösségi oldalán. A miniszterelnök szombaton Buenos Airesben Jair Bolsonaro korábbi brazil államfővel, majd Santiago Abascallal, a jobboldali spanyol VOX párt elnökével tárgyalt, este pedig kétoldalú tárgyalást folytatott Javier Mileivel. Vasárnap programja folytatódott: előbb a Nemzetközi Katolikus Törvényhozók Hálózatának (ICLN) argentin tagjaival, majd ahogy arról a Magyar Nemzet beszámolt, Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is tárgyalt röviden Argentínában. |
A választást nyerni kell, ígérni viszont ehhez bármit lehet, ha lesznek elegen, akik elhiszik – e bevett recept alapján dolgozott az Elvis-barkós, meghökkentő performanszairól ismert, 53 éves Milei, aki ezektől a védjegyeitől kénytelen lesz villámgyorsan búcsút venni.
Azt is kevesen hiszik el róla, hogy a pesót dollárra cseréli, meg hogy a jegybankot beszántja, de a politikai éléslátását elő kell vennie ahhoz, hogy Kínát például ne pocskondiázza, hiszen például onnan bármikor számíthat anyagi mentőövre, ha úgy adódik, amikor a Nemzetközi Valutaalap (IMF) megmakacsolja magát – bár ilyenkor általában Peking is szokott kérni egy apró szívességet.
Javier Milei választási győzelme után a kijózanodás jeleit vélték felfedezni az elemzők, ennek a gyakorlati hasznát azonban már csak a Buenos Aires-i elnöki palotába beköltözve láthatjuk majd. A megszorításokra alapozó, tetemes kiadáscsökkentésekkel operáló, sokkterápiás gazdasági tervet a befektetők pártolják ugyan, mert stabilizálhatja a bajba jutott gazdaságot, de azzal a kockázattal is jár, hogy
még több embert taszít reménytelen helyzetbe ott, ahol már most a társadalom több mint kétötöde szegénységben tengeti napjait.
A kihívások embert próbálók. Argentína nettó devizatartaléka a becslések szerint tízmilliárd dolláros mínuszban van, az éves infláció 143 százalékos és növekszik, a recesszió a küszöbön áll, a peso árfolyama pedig romokban. Az emberek zöme már dollárban számol, s abban tartja a megtakarításait – ha vannak egyáltalán.
Az argentin gazdaság évtizedeken át csődből boomba, utána boomból csődbe navigálta magát, kiszámítható folyamatok sohasem jellemezték az épp aktuális kormányok gazdaságpolitikáját. Ráadásul az év elején aszály sújtotta a fő exportcikket adó szója- és kukoricatermő vidékeket, az állattenyésztést is nehéz helyzetbe hozva.
Friss hír, hogy a héten az YPF állami energetikai vállalat átlagosan 25 százalékkal emelte a benzinárakat, miközben elemzők és a piacok a most éppen túlértékelt peso erőteljes leértékelésére számítanak, nem sokkal Milei hivatalba lépése után – emlékeztet összefoglalójában a Reuters.
Az emberek olyannyira elkeseredettek és csalódottak a politikában, hogy bárkit megválasztanak, ha felemelkedést ígér, és eredmény szintjén a várható teljesítménye az argentin labdarúgó-válogatott világbajnoki címét legalább alulról képes megközelíteni.
A költségvetés eleresztése, a pénznyomtatás és az infláció szabadon engedése ebbe nem fér bele. Szakértők szerint a gabonatermelő országnak új alapokra kell helyeznie együttműködését az IMF-fel, hogy újraindíthassa a korábban kötött 44 milliárd dolláros hitelprogramját, és meg kell békélnie kiemelt kereskedelmi partnereivel, Kínával és Brazíliával.
A populista szólamok ideje lejárt, a rendőrség feloszlatása is kósza ötlet marad, a fegyvertartás állampolgári joggá tételével sem kampányol az újdonsült elnök, ahogy a három éve legalizált abortusz újbóli betiltását sem hallani most a szájából. Nem véletlen, hiszen libertárius pártkoalíciójának partnerekre van szüksége a jobboldalról, onnan meg már jelezték, hogy nono, lassan a testtel!
Javier Milei beiktatása után – szakítva a szokásjoggal – nem a kongresszus tagjai előtt tartja meg szűzbeszédét, hanem a népnek szól, és köszöni meg a bizalmat, hogy aztán kedden vagy szerdán már élesben ismertesse elképzeléseit, részletesebb gazdasági terveit – immár szűkebb körben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.