Az orosz fekete-tengeri flotta nincs többé biztonságban a Krím félszigeten, miután a héten a félsziget keleti partján található Feodoszija kikötőjében is találat ért egy orosz partraszálló hajót. Ezzel az Oryx adatai szerint már legalább 20 hajót vesztett Oroszország a háború kitörése óta, köztük a flotta zászlóshajóját, a Moszkva rakétacirkálót, tengeralattjárókat és más egységeket.
Az áttörést a tengeren főként a brit Storm Shadow és a francia Scalp rakéták hozhatták meg az ukránok számára, ezek fenyegetést jelenthetnek a félszigetet Oroszországgal összekötő Kercsi-hídra is, amely a szárazföldi csapatok utánpótlása szempontjából is kulcsfontosságú. Az ukrán tengeri sikereket még figyelemre méltóbbá teszi, hogy Ukrajna nem rendelkezik erős haditengerészettel, ugyanakkor
a javarészt szárazföldön dúló háború kimenetelében aligha hoz fordulatot az orosz flotta kiűzése a Krímből.
Az ukrán gabonaexport blokádját feloldó műveletek azonban gazdasági szempontból fontosak lehetnek, miután júliusban Oroszország kilépett a gabonakivitelt lehetővé tevő, török és ENSZ-közvetítéssel létrehozott gabonaalkuból.
Miután szeptemberben Ukrajna csapást mért az orosz flotta szevasztopoli támaszpontjára, a hajóhad Feodoszijába és a Fekete-tenger keleti partján található Novorosszijszkba helyezte át a bázisát – írja a Bloomberg, hozzátéve, hogy augusztusban még az utóbbi helyszínen is képes volt Ukrajna elpusztítani egy partraszálló hajót, tengeri drónok segítségével.
Oroszország most a Georgiához tartozó, ám orosz megszállás alatti Abháziában tervez támaszpontot létrehozni, azonban ennek elkészülte évekig is tarthat. Georgia tiltakozik az orosz tervek ellen.
Noha a legutóbbi, Feodoszija elleni csapás kapcsán sem Ukrajna, sem Nagy-Britannia nem erősítette meg, hogy a támadást Storm Shadow rakétákkal hajtották végre, Grant Shapps brit hadügyminiszter üdvözölte a fejleményeket az X-en.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.