Kim Dzsongun észak-koreai vezető az eddigieknél határozottabb, támadóbb fellépést jelentett be az „ellenséges amerikai lépésekre” válaszul kedden, egy nappal azután, hogy országában a legfejlettebb ballisztikus rakétával végrehajtották a harmadik kísérletet is. Dél-Korea, Japán és az Egyesült Államok ezzel párhuzamosan közös rakétamegfigyelő rendszer bevezetését jelentette be az észak-koreai lövedékek észlelésére.
A rakétakísérlet megmutatta, milyen következményekkel járhatnak Washington rossz döntései – mondta Kim Dzsongun a KCNA észak-koreai állami hírügynökség jelentése szerint a Hvaszong–18 interkontinentális ballisztikus rakéta hétfői kilövéséről. Hozzátette: a rakétateszteket a 2024-es amerikai elnökválasztás előtt is folytatják.
Kim Dzsongun az Egyesült Államok elleni válaszlépésekkel kapcsolatban hangsúlyozta:
soha nem szabad figyelmen kívül hagyni „az ellenség felelőtlen és meggondolatlan katonai fenyegetéseit”, amelyek ellen támadó akciókkal kell fellépni.
Dél-Korea, Japán és az Egyesült Államok kedden közös bejelentést tett egy közös rakétaadat-megosztó rendszer elindításáról, amely valós időben észleli a rakétakilövéseket. A három ország egy többéves, háromoldalú hadgyakorlati terv létrehozásában is megállapodott. A japán kormány kabinetfőnökének keddi bejelentése szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának szerdai ülésén megvitatják a legutóbbi észak-koreai rakétakilövést.
Az ENSZ Biztonsági Tanács határozatai alapján tiltott rakétakísérletet Dél-Korea, Japán és az Egyesült Államok is elítélte.
Kim Dzsongun rezsimje rá fog jönni, hogy ezekkel a provokatív akciókkal csupán magának árt
– nyilatkozott Jun Szogjol dél-koreai államfő a rakétakilövésről.
Az észak-koreai állami média közlése szerint Kim Dzsongun egy Phenjantól keletre található helyszínről nézte végig a Hvaszong–18 interkontinentális ballisztikus rakéta hétfői kilövését. A nagy hatótávolságú rakétát helyi idő szerint 8 óra 24 perckor indították el, és ezer kilométert megtéve a Koreai-félsziget és Japán között csapódott a tengerbe. A hétfői rakétakilövés repülési adatainak alapján dél-koreai és japán szakértők felhívták a figyelmet arra, hogy a ballisztikus rakéta jóval nagyobb távolság megtételére is képes, és az Egyesült Államokban is szinte bárhol landolhatott volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.