Oroszország kész együttműködni mindenkivel, aki az „igazságosság elvére épülő, egyenlő interakciót” akar, érdekelt a nemzetközi kapcsolatok demokratizálásában, és nincsenek számára másodlagos régiók – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az orosz parlamenti felsőházban szerdán megtartott kormányzati óra keretében.
A tárcavezető úgy vélekedett, hogy a nemzetközi politikában Oroszország „felelős irányvonala élvezi a világ államai többségének legszélesebb körű támogatását”.
Nem igazodunk a más országok által előterjesztett koncepciókhoz és sémákhoz
– mondta Lavrov. Az orosz külügyminiszter meglátása szerint a világban történő rossz dolgok nagy része Washingtonnak és a neki felesküdött országok egy kis csoportjának „azon féktelen vágyában gyökerezik, hogy a világra ráerőltessék a saját elképzelésüket” mindenről. Azt hangoztatta, hogy a folyamat, amely során az Egyesült Államok nagyhatalommá, de még mindig nem mindenható hatalommá alakul át, már megkezdődött, és ez a folyamat megállíthatatlan.
Álláspontja értelmében a Nyugat a szabályokon alapuló rend csalóka koncepciójával igyekszik kiváltságos pozíciót biztosítani magának, és „a nyugatiak még mindig nem állnak készen a más országokkal való őszinte, egyenrangú együttműködésre”.
Lavrov azt fejtegette, hogy az európaiak szerinte lemondtak természetes versenyelőnyeikről az Egyesült Államok javára: „Ha úgy döntöttek volna, hogy összkontinentális szinten korrekt módon viselkednek, és az egyenrangúságon alapuló projekteket fejlesztenek, akkor most teljesen más volna a helyzet.”
Kilátásba helyezte, hogy
Oroszország azokkal fogja építeni a biztonságot Eurázsiában, akik az EBESZ-szel ellentétben készek valóra váltani a biztonság oszthatatlanságának elvét.
„Azok, akik hibrid háborút indítottak ellenünk, nem ismerik el hibáikat, és egyre több illegitim eszközt próbálnak bevetni annak érdekében, hogy kifárasszák Oroszországot, ahogy ők mondják, azt az álmot dédelgetve, hogy országunkat önálló geopolitikai egységként megszüntessék” – mondta. Lavrov szerint az ukrán ellentámadáshoz fűzött remények meghiúsulása után Washington felhagyott azzal, hogy Oroszország csatatéri stratégiai vereségéről beszéljen.
Konsztantyin Gavrilov, a katonai biztonságról és fegyverzet-ellenőrzésről szóló bécsi tárgyalásokon részt vevő orosz delegáció vezetője kijelentette, hogy ha az ukrán F-16-os harci gépeket lengyelországi, romániai és szlovákiai bázisokról vetik be orosz célpontok ellen, ezt Moszkva ezen országok részvételének tekinti a konfliktusban. Az EBESZ-fórum plenáris ülésén tartott beszédében Gavrilov kitért rá, hogy az ukrajnai repülőterekben okozott súlyos károk miatt felmerültek olyan javaslatok, hogy az Ukrajnának átadni tervezett F-16-osok lengyelországi, romániai és szlovákiai légi bázisokról szálljanak fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.