A Hamász vezette gázai egészségügyi minisztérium legfrissebb adatai szerint 18 205 palesztin vesztette életét az izraeli légitámadásokban, és 49 645 ember megsebesült. A tárca korábbi jelentései szerint az áldozatok mintegy 70 százaléka nő és gyerek – emlékeztetett a BBC, de az utóbbi napokban erről nem közölt részleteket.
Az Unicef egy héttel ezelőtt arról számolt be, hogy 5350 gyerek vesztette életét, és az elesett izraeli katonák száma is meghaladja már a százat.
Az Európai Unió négy tagállama – Spanyolország, Málta, Belgium és Írország – „hosszú” tűzszünetet követelt – jelentette be Leo Varadkar ír kormányfő. „Nagyon határozottan az a véleményünk, hogy hosszan tartó tűzszünetre van szükség, mert az ártatlan palesztin emberek szenvedésének hossza Gázában szerintem elviselhetetlen. Az ENSZ szerint lassan elérkezünk arra a pontra, ahol éhezésnek, betegségek terjedésének lehetünk tanúi az élelmiszer- és vízhiány miatt, és ez véleményem szerint aránytalan válaszlépés, és végső soron további emberek radikalizálódásához és további bajokhoz vezethet” – idézte a szavait a Sky News internetes kiadása.
A BBC tudósítása szerint egyre intenzívebbé válnak a harcok a Gázai övezetben, így
mind több ember kényszerül délre, Rafah közelébe, amelyet az izraeli hadsereg a biztonságos övezetek egyikének jelölt ki.
A menekültek nagy száma miatt azonban nem tudnak mindenkinek szállást biztosítani a városban, kevés az élelem és a víz, mivel csak korlátozott mennyiségű segélyszállítmányt engednek át Egyiptomból.
Philippe Lazzarini, a palesztin menekültekkel foglalkozó ENSZ-ügynökség vezetője aggodalmának adott hangot, hogy a helyzet a palesztinok tömeges elvándorlásához vezethet Egyiptomba, utalva az izraeli evakuálási parancsra, amelynek értelmében a hadsereg arra ösztönzi a lakosokat, hogy költözzenek közelebb az egyiptomi határhoz.
„[A] fejlemények, amelyeknek tanúi vagyunk, arra utalnak, hogy a palesztinokat Egyiptomba próbálják költöztetni, függetlenül attól, hogy ott maradnak-e vagy máshová telepítik őket” – írta Lazzarini a Los Angeles Timesban a hét végén megjelent cikkében.
Az ENSZ és több tagállam, köztük az Egyesült Államok is határozottan elutasította a gázaiak erőszakos kitelepítését a területről,
és hasonló aggodalmaknak adott hangot Ajman Szafadi jordániai külügyminiszter is, aki vasárnap azt mondta, hogy Izrael megpróbálja „kiüríteni a Gázai övezetet az ott élőktől”.
Nem tudni pontosan, hogy ez hogyan történhetne meg, mivel Egyiptom határozottan ellenzi a palesztinok áttelepítését a területére, és zárva tartja a rafahi átkelőt, hogy megakadályozza a tömeges menekülést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.