Colorado állam után csütörtökön Maine állam is úgy döntött, hogy az amerikai alkotmány 14. kiegészítésére hivatkozva kizárja Donald Trumpot az elnökválasztáson való indulásból, egyelőre az előválasztáson. Szemben azonban a coloradói döntéssel, most nem a bíróságok, hanem az állam közigazgatásának egyik vezetője, a demokrata Shenna Bellows hozta meg a döntést, arra hivatkozva, hogy Trump 2021. január 6-án lázadást szított, amikor arra kérte támogatóit, hogy vonuljanak a törvényhozás épületéhez, és akadályozzák meg a 2020-as elnökválasztás eredményének hitelesítését.
Az amerikai alkotmány nem tolerálja a kormányzatunk alapjainak megtámadását
– indokolta Bellows a döntést, amely ellen az állam legfelsőbb bíróságához lehet fellebbezni, és amelynek végrehajtását fel is függesztették a jogi folyamat lezárultáig.
A Trump-kampány szinte azonnal jelezte is ellenkezését, míg a volt elnök ügyvédei vitatják, hogy a választási eredmények megváltoztatására törő politikus-üzletember lázadást szított volna január 6-i beszédével. Maine döntésére azt követően került sor, hogy az állam több volt helyi politikusa – köztük a Trumppal egy pártban lévő republikánusok is – amellett érveltek, hogy a volt elnököt ki kell zárni a választásból, miután lázadást szított – írja a Reuters.
A mostani döntés csupán az állam márciusi előválasztására vonatkozik, de hatással lehet a novemberi, általános választásra is. A lépés mindenesetre további nyomást helyez a szövetségi legfelsőbb bíróságra, hogy mielőbb országosan eldöntse a kérdést.
A testület kilenc tagjából hatot republikánus elnök – ebből hármat maga Trump –, hármat pedig demokrata elnök nevezett ki.
A volt elnök ellen szövetségi szinten és Georgia államban is vádat emeltek a választás eredményének megváltoztatására tett kísérlete miatt, ám ennek ellenére toronymagas esélyese a republikánus elnökjelölti pozíciónak, és a közvélemény-kutatások szerint a novemberi elnökválasztáson is jó esélyekkel indul.
Noha december 19-én Colorado kizárta Trumpot a választható jelöltek köréből, több más helyen, így például a kulcsfontosságú csatatérállamban, Michiganben, a bíróság engedélyezte az indulását. Szerdán a coloradói republikánus párt fellebbezett is a döntés ellen, így várhatóan a szövetségi legfelsőbb bíróság mondja ki az utolsó szót.
Az amerikai alkotmány 14. kiegészítését a polgárháború után fogadták el, többek között szabályozza a felszabadított rabszolgák állampolgárságát, törvény előtti egyenlőségét és más kérdéseket is, és a kiegészítés hármas szakaszában rendelkezik arról is, hogy nem választható tisztviselőnek az, aki felkelésben vett részt az Egyesült Államok ellen. Ez utóbbi célja az volt, hogy a Konföderáció politikusai ne lehessenek képviselők, miután a szakadár államok szövetsége vereséget szenvedett a polgárháborúban.
Colorado államot biztosan, Maine államot pedig valószínűleg demokrata körzetként értékeli a 270 to win című oldal, jóllehet, az utóbbi államban lehetséges az elektorok megosztása a két elnökjelölt között, így ott az egyik elektor republikánus lehet az előrejelzések szerint. A győzelemhez 270 elektor megszerzésére van szükség. Maine összesen 4, Colorado 10 elektort delegálhat az 538-ból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.