Az ENSZ Nemzetközi Bírósága csütörtökön kezdi el a meghallgatásokat abban az ügyben, amelyben azzal vádolják Izraelt, hogy népirtást követ el Gázában. Izrael tagadja a vádakat, és személyesen jelenik majd meg a bíróságon, aláhúzva az eljárás tétjét, ami alaposan megtépázhatja a zsidó állam reputációját.
Az ügyet Dél-Afrika kezdeményezte, amely az apartheid óta támogatja a palesztinok ügyét. A vádak szerint Izrael gázai hadműveletei a Hamász ellen a népirtás jegyeit viselik. A kereset szerint Izrael civileket ölt meg, testi és mentális károkat okozott, és olyan körülményeket teremtett Gázában, amelyek kalkuláltan pusztítást okoztak.
A háború kezdete óta több mint 23 ezer – többségében nő és gyerek – palesztin halt meg Gázában az övezet egészségügyi hatóságai szerint, miközben a terület 2,2 millió lakosának többsége kénytelen volt otthonát is elhagyni – írja a The New York Times. Nemzetközi szervezetek szerint a térségben nőtt a járványok és az éhezés kialakulásának veszélye is.
A dél-afrikai vádaknak különös jelentőséget ad, hogy Izrael az európai zsidóság szisztematikus irtása után jött létre, és a biztonságot jelentette alapítása után az arab országokból elűzött zsidók számára is.
Izrael aláírta az 1948-as genfi népirtás elleni egyezményt is, ám az ország vezetői szerint a dél-afrikai vádak kiforgatják az egyezmény értelmét és célját. Véleményük szerint az eljárást inkább a Hamásszal – melyet több ország is terrorszervezetként tart nyilván, és melynek támadása elindította a háborút – szemben kellene lefolytatni.
Noha a bíróság legtöbb döntése kötelező jellegű, azok végrehajtására kevés eszköze van.
A testület 2004-ben egy nem kötelező érvényű határozatában illegálisnak minősítette a Ciszjordániában felhúzott izraeli biztonsági kerítéseket, és a lebontásukra szólította fel az országot, ám 20 évvel később még mindig állnak.
Az izraeli hadsereg állítja, hogy háborús erőfeszítéseit a nemzetközi joggal összhangban végzi. Ennek egyik bizonyítékaként a különböző, gázai civilekhez eljuttatott, evakuációra szólító üzeneteket hozzák fel a bombázások előtt, de hangsúlyozzák, hogy Izrael folyamatosan dolgozik azon is, hogy minél több segély jusson Gázába.
A halálos áldozatok magas számát Izrael annak tulajdonítja, hogy a Hamász lakossági területeken üti fel bázisait, és iskolákban, kórházakban és más civil infrastruktúrában rejtegeti harcosait.
Az ügyben a Nemzetközi Bíróság 15 bíróból álló testülete 17-re egészül ki, ugyanis mind a két fél jelölhet egy további bírót. Izrael Aharon Barakot, az ország legfelsőbb bíróságának volt elnökét, Dél-Afrika pedig Dikgang Mosenekét, az ország alkotmánybíróságának volt alelnökét jelölte ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.