Az 1972 óta uralkodó II. Margit december 31-én, év végi televíziós beszédének végén bejelentette, hogy lemond a dán trónról – a világ utolsó királynőjéről így a hatalom fiára, az 55 éves Frigyes koronahercegre száll, amikor január 14-én hivatalossá válik a döntés.
Dánia első királya a 958-ban trónra lépő Öreg Gorm volt. Utódainak hatalma azonban 1200-tól kezdve folyamatosan csökkent, ami után az uralkodóknak koronázási chartát kellett aláírniuk, ami a nemesség jogait védte.
A dán monarchia hivatalosan választásos öröklési rendszer alapján működött, valójában azonban a trón hagyományosan mindig a legidősebb fiúra szállt – az 1953. március 27-én elfogadott „utódlási törvény” azonban lehetővé tette a nőági örökösödést is.
Az 1940-ben született II. Margit is így került hatalomra, akit 52 évnyi uralkodás után most fia, Frigyes követ a dán trónon.
Az új király teljes neve Frederik André Henrik Christian, aki egyben Monpezat grófja is, és 1968. június 24-én született. Felesége a volt koronahercegnő, Mary Elizabeth Donaldson, akivel Koppenhágában házasodott össze.
A dán uralkodó, valamint a királyi család csak jelképes hatalommal rendelkezik, az alkotmányos monarchiában pedig inkább szimbolikus szerepet töltenek be: ők fogadják az országba érkező, előkelő vendégeket, külföldi útjaikon a nemzetközi kapcsolatokat ápolják, valamint a dán nép hírnevét terjesztik és hazai termékeket reklámoznak.
Ellentétben például a britekkel, a dán királyi család tagjai rengeteg időt töltenek a lakosság körében, rendezvényről rendezvényre járnak, valamint rengeteg alapítvány munkáját segítik – így nem meglepő, hogy a monarchia máig nagyon népszerű Dániában.
Női vezető nélkül marad a dán bankszektorNyugdíjazását kérte Dánia harmadik legnagyobb bankjának vezérigazgatója. Azzal, hogy a női egyenjogúságért harcoló Karen Frosig feláll, nem marad nő a vezető dán bankok élén. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.