A német alkotmánybíróság kedden úgy döntött, hogy a szélsőjobboldali Die Heimat, ismertebb nevén a Nemzeti Demokrata Párt (NPD) a következő hat évben nem részesülhet állami támogatásokban, és a szervezetnek járó adókedvezményeket is megszüntette – írta a Deutsche Welle.
A döntés bizonyos mértékig szimbolikus, mivel a Die Heimat (A Haza) az utóbbi időben sem kapott már támogatást a német államtól, mivel az előző választásokon nem kapott elegendő szavazatot – ugyanakkor az adókedvezményes státuszának elvesztésével az alkotmánybíróság gyakorlatilag ellehetetlenítette a párt további működését.
Az intézkedés azonban fontos szerepet játszhat Olaf Scholz kancellár terveiben, aki a közelmúltban kemény támadást indított egy másik jobboldali párt, az Alternatíva Németországért (AfD) ellen.
Barbel Bas, a Bundestag elnöke szerint az NPD elleni lépések fontos politikai célt szolgálnak, mivel a lakosság számára soha nem volt megmagyarázható, hogy „jobboldali, államellenes pártok” miért kapnak támogatást az adófizetők pénzéből.
A pártot legutoljára 2017-ben próbálták meg betiltani, ám akkor a bíróság úgy ítélte meg, hogy a választásokon sorra bukó NPD-nek nincs elég befolyása ahhoz, hogy elérje „alkotmányellenes céljait”. A német törvények szerint ugyanis az alkotmányos, demokratikus rend aláásásának kísérletében bűnösnek talált szervezetektől első fokon legfeljebb hat évre meg lehet vonni az állami pénzeket.
A mostani döntést megelőzően is erről szóltak a viták – többek között a német kormány és a parlament mindkét háza is kérvényezte még 2019-ben a párt eltiltását –, s bár programjuk nem adott elég indokot, kis méretük elég volt a támogatások beszüntetéséhez.
Betiltanák Németország legnagyobb jobboldali pártjátAz AfD elleni tömeges tüntetésekre reagálva a német Bild feltette a kérdést: betiltaná-e a lakosság a rasszizmussal vádolt Alternative für Deutschland pártot? A lap kérdésére válaszolók többsége egyetértene a tiltással. |
A Die Heimat utoljára 2016-ban részesült nagyobb támogatásban, amikor 1,1 millió eurót kapott a választásokon elért sikerei miatt – a szociáldemokratákhoz (SPD) és a kereszténydemokratákhoz (CDU) képest, amelyek évente közel 51 milliót kapnak, ez az összeg eltörpül.
Ez az első alkalom, hogy egy párt esetében így döntött az alkotmánybíróság, ám a kritikusok attól tartanak, hogy nem ez lesz az utolsó – az AfD ugyanis komoly fenyegetést jelent a Scholz-koalícióra.
Az NPD-vel szemben a pártnak nincs hiánya támogatókban, és a közelgő tartományi, valamint európai parlamenti választásokon is az egyik legerősebb jelöltként szerepelnek. A válságból válságba bucskázó Scholz-kormánnyal szemben a szélsőjobboldali, nyíltan bevándorlásellenes AfD egyre nagyobb népszerűségre tesz szert, főleg a jelenleg lázadozó mezőgazdasági szektorban és Németország ipari régióiban.
A közelmúltban azonban a baloldali koalíció támogatói tömegtüntetéseket szerveztek – Scholz és több kormánytag részvételével –, ahol a párt betiltását követelték, miután kiszivárgott egy felvétel az AfD tanácsadói és más jobboldali szervezetek képviselőinek a tárgyalásáról, ahol az országot fojtogató migránsválság megoldásáról vitatkoztak.
A kormány kritikusai szerint azonban ezek a megmozdulások amellett, hogy a történelmi gazdatüntetésekre válaszolnak, figyelemelterelésként is szolgálnak a baloldali szavazók számára, és az ellenségkeresésnél az NPD és most az AfD is kiváló célpont volt.
Soha nem látott vállalati csődhullám indult NémetországbanA koronavírus-támogatások nélkül sorra buknak el a zombicégek. A vállalati csődök száma meredeken nő, a legkisebb startupok és a német piac királyai is érintettek. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.