A tavaly év végi lengyel választások óta egyre hevesebbek a hatalmi harcok az új és a leköszönő kormánypártok között. Az EU-párti Donald Tusk koalíciója futólépésben próbálja megtisztítani az államigazgatást a Jog és Igazságosság (PiS) beültetett kádereitől, a PiS pedig minden lépésnél megpróbálja akadályozni a munkájukat. A politikai viszály azzal fenyeget, hogy a lengyel állam kettészakad, ebbe pedig mindkét oldal belebukhat – írta a Politico.
Andrzej Duda lengyel elnök és Donald Tusk miniszerelnök hétfőn tartott, nagy érdeklődéssel várt találkozóján nem sikerült enyhíteni a feszültséget: Duda az új kormány reformjait törvénysértési kísérletnek minősítette, Tusk pedig az elnököt hibáztatta a jogállamiság lerombolásáért az előző, jobboldali PiS kormány idején.
Bár a tavaly év végén hivatalba lépő, EU-párti koalíciós kormány rövid idő alatt több váratlan lépést is tett törékeny hatalma megszilárdításáért, valójában a hétfőihez hasonló viták és vádaskodások viszik el a legtöbb idejét, miközben a társadalmi támogatását a választásokkal elveszítő PiS zárni tudta a sorait, és keményebb ellenállást mutat a belső átalakítások és a reformok ellen is.
Tusknak gyorsan elfogyott a lendülete, és most az egyik válságból a másikba navigál. Veszélyes helyzet alakult ki, ahol az ország élén álló intézmények ellenségként tekintenek egymásra, ez pedig az állam kettészakadásával fenyeget
– figyelmeztetett Paweł Konzal lengyel befektető és politikai elemző, aki szerint a koalíció egyértelműen nem volt felkészülve arra, hogy ekkora lesz az ellenállás nyolc év jobboldali kormányzás megbukása után.
A piacokat is megrázta a lengyel politikai csatározásTusk miniszterelnök az EU-s pénzekért hadat üzent az előző kormánynak. A baloldal igyekszik megnyugtatni a piacot, azonban az alkotmányos válság már a lengyel gazdaságban is károkat okozott. |
Az új kormányfő számára a legnagyobb fenyegetést a PiS meghosszabbított karjának számító Duda kezében tartott elnöki vétó jelenti: az elmúlt egy hónapban mindent megtett, hogy a PiS elleni támadásai esetében ez ne legyen bevethető – többek között az államügyész leváltásnál és két képviselő letartóztatásánál is –, hosszú távon azonban ez a taktika visszafelé sülhet el.
A mélyebbre ható reformoknál, amelyhez a parlament mellett Dudának is rá kell bólintania, a jelenlegi kirohanásoknak kellemetlen következményei lesznek.
Ha a politikai viszály nem enyhül, és nem tudnak dűlőre jutni, akkor Duda a jövő évi elnökválasztásig megbéníthatja a miniszterelnökséget, ennek a felelőssége viszont rászakadhat a PiS-re.
Egy hónappal ezelőtti hivatalba lépése óta Tusk nehezen tudta teljesíteni a választási ígéreteit, a sarokba szorított PiS és az őket támogató Duda pedig már most kedvet kapott a bomlasztáshoz és az akadályok felépítéséhez.
Az elnök először elhalasztotta Tusk kinevezését, majd megvétózta a decemberi költségvetési javaslatot, múlt héten pedig teljes körű alkotmányos válságot robbantott ki a PiS két letartóztatott képviselője körüli vitából.
Az elnöki palotában tartóztatták le a Jog és Igazságosság képviselőitMateusz Morawiecki volt kormányfő szerint Lengyelországban először vannak politikai foglyok az 1981-es hadiállapotot meghirdető Wojciech Jaruzelski tábornok időszaka óta. A hatalommal való visszaéléséért elítélt Kaminskit és helyettesét bevédi a PiS. |
Duda hétfőn ismételten a két „politikai fogoly” – ahogy a volt kormánypárt nevezi őket – szabadon bocsátását követelte, Tusk azonban közölte, hogy nem fogják felgyorsítani az igazságszolgáltatás munkáját, még az újabb elnöki kegyelem ígérete mellett sem.
Volt egy kis remény arra, hogy Duda a koalíció és az ellenzék között a döntőbíró szerepét fogja játszani, és enyhíteni fog a két blokk közötti feszültségeken. Ez azonban gyorsan szertefoszlott, a Tusk-kormánynak pedig most kétfrontos háborút kell vívnia
– írta Anna Wojciuk, a Varsói Egyetem politológus professzora. A miniszterelnöknek az ingoványos politikai hadszíntéren most a lehető legóvatosabban kell mozognia, hogy egyben tartsa törékeny koalícióját, és megakadályozza, hogy a PiS új lendületet szerezzen a közelmúlt támadásai miatt.
A stabilitás érdekében eddig fenntartotta az előző kormány protekcionista programját, kockáztatva, hogy megszegi a saját választási ígéretét, miszerint Lengyelországot visszatereli az uniós politika sodorvonalába, oda, ahová korábban tartozott. Nemrég pedig kijelentette, hogy Lengyelország „soha nem fogad be” illegális migránsokat, szembemenve az uniós megállapodással és a Brüsszellel kötött egyességével is.
Ukrajnával kapcsolatban ígéretet tett arra, hogy továbbra is támogatni fogja Kijevet a háborúban, de nem a lengyel gazdák és fuvarozók kárára, akik november óta blokkolják a két ország közti határátkelőket, tiltakozásul a szomszédos országból érkező olcsóbb áruk miatt.
Az új koalíciós kormány azonban jelenleg nincs abban a helyzetben, hogy teljesítse a Brüsszelnek tett ígéreteit, ami az uniós támogatások feloldását is késlelteti – ezek pedig létfontosságúak lennének Tusk politikai és Lengyelország gazdasági sikeréhez.
A Tusk-kormánynak most komoly fenyegetést jelent, hogy az áprilisi önkormányzati és a júniusi európai parlamenti választásokon a PiS megújult erővel és egy feltüzelt választói blokkal fog visszatérni.
Az SW Research által múlt hét végén közzétett közvélemény-kutatás alapján a megkérdezettek 47 százaléka arra számít, hogy Tusk alatt javulni fog a lengyel demokrácia, míg 28 százalékuk szerint romlani fog. A bizonytalanok arány a választások óta jelentősen megnőtt, és a jelenlegi alkotmányos válság és a politikai botrányok sorozata súlyos károkat okozhat a koalíciónak.
Egy demokratikus ígéretekkel teli kampány után a mostani helyzet sok választópolgárnak csalódást okozhat, Tusk pedig csak akkor nyerheti vissza a bizalmukat, ha tiszta vizet önt a pohárba: így néz ki egy kormányváltás, és ezzel jár egy nyolcéves rendszer átalakítása
– írta Wojciuk. Szerinte a kormány minden lépésnél kemény ellenállásba fog ütközni, a támogatásuk megőrzéséhez pedig létfontosságú lesz a nyílt kommunikáció és a kijelölt út követése.
Régi nóta: a jogállamiság mocsarába ragadt Donald TuskAz új lengyel miniszterelnök ingyencsontra akadt Brüsszelben. Ám Donald Tusknak először ki kell takarítania az országot, hogy az asztalhoz is odaengedjék. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.