A szentszéki hivatalok csak meghatározott összegig dönthetnek szabadon a rendelkezésükre álló finanszírozásról – rendelte el Ferenc pápa a kedden közölt apostoli leveleiben. Új szabályokat vezettek be a Vatikán területét érintő közbeszerzési pályázatokra is.
Két úgynevezett motu proprio, vagyis a pápa saját kezdeményezésére hozott rendelkezés lépett életbe. A dokumentumokat novemberben írta alá a pápa, de csak most közölték a tartalmukat. Az első a Szentszék igazgatásának módozataira és korlátozásaira vonatkozik, vagyis az apostoli szék vagyonának kezelését érinti. A pápai rendelet szerint az intézkedés a Vatikán intézményei, hivatalai és más szervezetei egészséges önállóságát hivatott biztosítani.
A szentszéki hivataloknak egy jó családapa szorgalmával kell kezelniük a rájuk bízott vagyont, ugyanakkor alá kell vetniük magukat az ellenőrző hatóságoknak.
Ennek értelmében a különböző dikasztériumok szabadon dönthetnek akkora összeg felhasználásáról, amely nem haladja meg a hivatal korábbi három év költségmérlege átlagának 2 százalékát. Nagyobb összeg esetén a gazdasági titkárság engedélyét kell kérniük.
A hivatalok által önállóan használt pénzösszeg semmiképpen nem lépheti túl a 150 ezer eurót.
A gazdasági titkárságnak harminc napon belül engedélyeznie kell az összeg felhasználását, ha ezt elutasítja, az érintett vatikáni hivatal fellebbezéssel élhet.
A második apostoli levélben Ferenc pápa
Rendelkezése a külső megrendelésekre és beszállításokra vonatkozik:
Csak olyan vállalatok foglalkoztathatók, amelyek igazoltan tiszteletben tartják a dolgozók védelmét és biztonságát.
A Vatikán nem köthet szerződést olyan cégekkel, amelyeknek a székhelye pénzmosással, terrortevékenység finanszírozásával gyanúsított vagy tömegfegyvereket gyártó országokban van.
A pápa nem első alkalommal vezet be korrupcióellenes intézkedéseket. A mostani rendelkezések az Angelo Becciu bíborost elítélő vatikáni bírósági tárgyalást kísérik.
A szentté avatási kongregációt egykor vezető bíborost decemberben első fokon öt év hat hónapra ítélték a többi között sikkasztás, a vatikáni vagyon hűtlen kezelése, pénzmosás, hivatali hatalommal való visszaélés miatt. Vezetése alatt a hivatal legalább 300 millió euróval károsította meg a Szentszéket egy londoni ingatlanüzlettel, valamint több száz milliót költött külső munkatársakra is a vatikáni pénzügyi hatóságok tudta nélkül.
Szakértők állítják: eljött az idő, hogy magyar pápa legyen a katolikus egyház élénErdő Péter bíboros sok szempontból a nemrég szentté avatott II. János Pál utódjának lenne tekinthető. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.