BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Róma, 2019. szeptember 21.A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök és Giorgia Meloni, az Olasz Testvérek (FdI) párt vezetője az Atreju nevű rendezvényen, a jobboldali Olasz Testvérek (FdI) párttalálkozóján Rómában 2019. szeptember 21-én.MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs ukrajna

Meloni alkut ajánlott Orbánnak: az összefogáshoz Ukrajnát is támogatni kell

A Fidesz csatlakozhatna az EP konzervatív blokkjához. Az olasz miniszterelnök azonban ehhez Ukrajna támogatását szabná feltételnek.

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök igyekszik meggyőzni Orbán Viktor magyar miniszterelnököt, hogy oldja fel az EU Ukrajnának nyújtott támogatásával szembeni ellenállását, és javítsa a kapcsolatokat Volodimir Zelenszkij elnökkel – cserébe ugyanis bevennék a Fideszt az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) pártjába, megerősítve a magyar, olasz és lengyel jobboldalt az Európai Parlamentben – írta a Bloomberg.

Róma, 2019. szeptember 21.A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök és Giorgia Meloni, az Olasz Testvérek (FdI) párt vezetője az Atreju nevű rendezvényen, a jobboldali Olasz Testvérek (FdI) párttalálkozóján Rómában 2019. szeptember 21-én.MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs ukrajna
Meloni mindent bevet, hogy meggyőzze Obánt Ukrajna támogatásáról.
Fotó: Szecsődi Balázs / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI

A magyar miniszterelnök a múlt hónapban megvétózta egy 50 milliárd eurós uniós pénzügyi segélycsomag folyósítását, feldühítve a blokk vezetőit és megdöbbentve Kijevet, amely a lassan két éve tartó háborúban teljesen legatyásodott, az ukrán államot és hadsereget a külföldi segélyek tartják életben. Az ügy megoldására február 1-jén rendkívüli csúcstalálkozót hirdettek, ahol az EU nagykövetei fognak újra tárgyalni a kérdésről.

Meloni a patthelyzet gyors megoldása érdekében alkut ajánlott Orbánnak: a Fidesz csatlakozhat a pártjához az EP-ben, ha helyreállítja a kapcsolatait Ukrajnával, és eláll a lehetséges uniós csatlakozás útjából.

Bár az EU a jövő hónapban tartandó csúcstalálkozón még megpróbálhatja meggyőzni Magyarországot, hogy szüntesse meg az ukrajnai finanszírozás elleni vétóját, a vezetők alternatívákat is keresnek, amelyek között szerepelhet egy Budapest nélküli 26-os megállapodás is. Egy ezt megelőlegező irányváltás Meloni és Orbán számára is biztonságos alternatíva lenne a hírügynökség értékelése szerint. 

A Fidesz csatlakozása jókora lendületet adna a páneurópai ECR-nak a nyári parlamenti választások előtt, amelyeken a szélsőjobboldali pártok várhatóan erősödni fognak. A párt jelenleg 62 mandátummal, azaz 8,26 százalékkal rendelkezik, ám az előrejelzések szerint idén tovább növelik befolyásukat, ehhez jönne jól a magyarok csatlakozása. 

Az ECR-nak ráadásul nincsen monopóliuma a jobboldali szavazatok felett – az Identitás és Demokrácia párt is vetélkedik értük, amely magában foglalja Meloni kormányszövetségeseit, a Ligát, továbbá Marine Le Pen Rassemblement Nationalját, a németországi AfD-t és Geert Wilders bevándorlásellenes Szabadságpártját.

A Fidesz egyelőre nyitva hagyja ezt az ajtót, mivel a csoporthoz csatlakozva nem kellene lemondania a magyar politikai erőről, és Ukrajnát sem kellene körbetáncolnia.

 

Kiszámolták, mennyibe kerülne Ukrajna EU-s csatlakozása: ez nagyon fájna a magyaroknak

Ha Ukrajna valóban csatlakozna az Európai Unióhoz, az akkora összeg kifizetését jelentené a számára, amit talán már nem is érdemes átszámolni forintra.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.