Az ukrajnai háború kezdete óta eltelt két évben összesen 341 kulturális helyszín, köztük több a világörökség részét képező épület károsodott a megtámadott országban – hozta nyilvánosságra az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO).
A károk értékét lehetetlen pontosan felmérni, most mintegy 3,75 milliárd dollárra, körülbelül 1360 ezermilliárd forint becsülik.
Ehhez képest
az elmúlt két évben az UNESCO majdnem 66 millió dollárt, vagyis cirka 24 milliárd forintot tudott mozgósítani a helyreállításokra. A legfontosabb adományozó Japán volt 25 millió dollárral
– fűzte hozzá közleményében a párizsi székhelyű szervezet.
Tavaly szeptemberben az UNESCO fokozott védelmet ítélt meg 20 kiemelt ukrajnai kulturális örökségi helyszínnek.
Az elmúlt két évben súlyosan megrongálódott épületek között fő helyen szerepel az Odessza történelmi központjában található Krisztus színeváltozása-székesegyház. Ezt a világörökség részét képező ortodox templomot Sztálin 1936-ban leromboltatta, és csak 2000 és 2002 között került sor az eredetihez hű újjáépítésére. Alig két évtizeddel később az orosz rakétáktól ismét olyan súlyosan megrongálódott a katedrális, hogy csak a harangtornya maradt sértetlen.
Az Odessza legnagyobb katedrálisát ért támadást a külügyminisztérium tavaly már egyenesen háborús bűnténynek minősítette, leszögezve, hogy azt „soha nem lehet elfelejteni vagy megbocsátani”. Orosz részről azonban Kijevre, illetve az ukránokra mutogatnak, mondván, hogy a katedrális nem volt a támadások célpontja, annak sérüléseit egy ukrán légvédelmi rakéta becsapódása okozhatta.
Mondjon bárki bármit, az egyértelmű, hogy egyre több a megsérült épület:
a 2022. február 24-én Kijev megtámadásával kirobbant háború számlája egyre elképesztőbb összeget mutat.
Mindeközben a különböző híradásokban igencsak eltérő számok, illetve adatok szerepelnek a veszteségekről.
Egyes híradások már a háború első évéhez mintegy 1600 kártételt kötnek az ukrán kulturális örökség helyszínein. A támadásokban megrongálódott helyszínek közé több mint 500 vallási helyet és 200 múzeumot, archívumot és könyvtárat sorolnak.
A legnagyobb horderejű incidensek között említik a civilek menedékhelyeként használt mariupoli drámaszínházat érő orosz légicsapást.
Az ukránok szerint
az orosz hadsereg szisztematikusan okoz károkat.
A megsérült vagy megsemmisült épületekben ráadásul számtalan tárgyi emlék, például festmények és egyéb műtárgyak vesztek oda, zömében olyan kulturális, történelmi és vallási jelentőségű kincsek, amelyeket sosem lehet már pótolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.