BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brazília az ENSZ átalakítására szólított fel

Az ENSZ már képtelen kezelni a nemzetközi konfliktusokat és kríziseket, így pedig az átalakítására van szükség – véli a brazil külügyminiszter. Mauro Vieira szerint a Biztonsági Tanácsot ki kell bővíteni, a vétójog intézményét pedig meg kell szüntetni.

Az ENSZ és más nemzetközi intézmények reformját sürgette szerdán a G20-as országcsoport soros elnökségét betöltő Brazília külügyminisztere, egyúttal bírálta a szervezeteket, amiért szerinte képtelenek megoldani a globális konfliktusokat.

G20 Foreign Ministers Meeting.
Brazília az ENSZ átalakítására szólított fel. Mauro Vieira szerint a szervezet már képtelen kezelni a globális kríziseket.
Fotó: Brazil Photo Press via AFP

A világ legfejlettebb és legnagyobb feltörekvő gazdaságait tömörítő G20 külügyminiszteri találkozója megnyitóján Rio de Janeiróban Mauro Vieira elmondta, a nemzetközi szervezetek nincsenek kellőképpen felkészülve a jelenlegi kihívásokra. Emlékeztetett továbbá arra, hogy egyes tanulmányok szerint 

a világban jelenleg is több mint 170 helyen folynak harcok.

Szorgalmazta azt is, hogy a hadi fejlesztésekre szánt hatalmas összegeket fejlesztési programokhoz irányítsák át.

A latin-amerikai ország elnöke, Luiz Inácio Lula da Silva már korábban reformok megfontolását sürgette, az ENSZ mellett pedig a Kereskedelmi Világszervezet és nemzetközi bankok átalakítását nevezte meg fő prioritásként, ahol szerinte a fejlődő országoknak nagyobb képviseletre van szükségük.

A brazil elnök a holokauszthoz hasonlította és népirtásnak nevezte Izrael gázai hadműveletét

Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter a brazil elnök kijelentésére válaszul közölte, bekéretik a brazil nagykövetet, hogy tiltakozzanak nála Luiz Inácio Lula da Silva kijelentései miatt.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsával (BT) kapcsolatban Lula többször hangoztatta, hogy fontolóra kellene venni más, például latin-amerikai és afrikai országok, valamint Németország és Japán felvételét is a szervezetebe, illetve 

a vétójog megszüntetése mellett szállt síkra.

Nem vétózhatja meg egyetlen ország azt a döntést, melyet az összes többi tagország elfogadott

– szögezte le.

A héten indult találkozón a tárcavezetők várhatóan a globális szegénységet, a klímaváltozást és a világszerte növekvő politikai feszültséget vitatják meg.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.