BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Észak-Korea hajlik a Japánnal való diplomáciai kapcsolat felé

A észak-koreai vezetés nyitott a Japánnal fenntartott kapcsolatok fejlesztésére, a két ország vezetője pedig hajlik afelé, hogy találkozzanak.

Észak-Korea vezetése nyitott a Japánnal fenntartott kapcsolatok normalizálására, és készen áll a japán miniszterelnök fogadására – jelentette ki Kim Jodzsong, Kim Dzsongun észak-koreai vezető húga csütörtökön Kisida Fumio japán miniszterelnök múlt heti kijelentésére reagálva. Kisida múlt heti beszédében azt mondta, hogy határozottan szükségét érzi a Phenjan és Tokió között jelenleg fennálló kapcsolatok továbbfejlesztésének, és személyesen szeretne találkozni Kimmel.

North Korea and Japan two flags together textile cloth, fabric texture
Fotó: Oleksii Liskonih / GettyIages

Phenjan és Tokió között nincs hivatalos diplomáciai kapcsolat. A phenjani központi hírügynökség (KCNA) Kim Jodzsongot idézve azt írja, hogy a két ország közeledését semmi sem akadályozza, amíg Japán nem kezd el olyan a hatáskörén túlmutató témákkal és akadályokkal foglalkozni, mint az emberrablások esete, amely a két ország egymáshoz fűződő kapcsolatát évtizedeken át megnehezítette, ellehetetlenítve a kapcsolatok helyreállítását.

A két ország közötti feszültség egyik oka, hogy Észak-Korea a hidegháború idején japán állampolgárokat rabolt el.

A japán kormány 17 olyan embert tart jelenleg is nyilván, akiket az észak-koreai rezsim hurcolt el még az 1970-es és 1980-as években, illetve további emberek eltűnésével is Phenjant hozták kapcsolatba. A fogvatartottak közül öten 2002-ben visszatérhettek Japánba. Tokió azt követeli, hogy a többiek is hazatérhessenek, de Észak-Korea szerint az elraboltak ügye már megoldódott. Kim Jodzsong kijelentette, hogy el fog jönni a nap, amikor Japán vezetője látogatást tesz Phenjanban. A két ország történelméből fakadó feszültség miatt hivatalosan nincs diplomáciai kapcsolat Tokió és Phenjan között. Japán egészen 1945-ig megszálló, gyarmatosító hatalom volt a Koreai-félszigeten.

Észak-Korea jelenleg egyre csak növeli a konfliktust déli szomszédjával, nemrég újabb robotrepülőgépet indított a tenger irányába. A dél-koreai vezérkari főnök közölte, hogy a dél-koreai és az amerikai hadsereg elemzi a kilövéseket, amelyeket a keleti part menti Vonszantól északkeletre lévő vizeken észleltek. Dél-Korea egyértelmű választ adott egy esetleges északi provokációra: azt ígérték, hogy elsöprő választ fognak adni Phenjan bármilyen katonai kezdeményezésére.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.