Senki sem számított arra, hogy a modern holland történelem legjobboldalibb kormányának koalíciós tárgyalásai zökkenőmentesen fognak lezajlani. A választásokat megnyerő Geert Wildersnek közben egy csomó problémával: ellenséges szövetségesekkel és egy üres államkasszával kell szembenéznie – a népszerűsége azonban még így is nőtt – írta a Politico.
Hollandiában a héten falba ütköztek a koalíciós egyeztetések Wilders radikális-jobboldali Szabadságpártja (PVV), a centrista Új Társadalmi Szerződés (NSC), a jobboldali populista Földműves-Polgári Mozgalom (BBB), valamint a jelenleg is kormányzó Szabadság és Demokrácia Néppártja (VVD) között, miután Pieter Omtzigt, az NSC vezetője felállt a tárgyalóasztaltól.
Omtzigt ezt azzal indokolta, hogy Ronald Plasterk, a tárgyalásokat vezető volt oktatási miniszter elvesztette a bizalmát, amikor megpróbálta eltitkolni az ország pénzügyi helyzetét, és a tárgyalások sikeréhez létfontosságú dokumentumokat tartott vissza.
A holland államkassza ugyanis teljesen kiürült – bár ez egyáltalán nem volt titok, az előző kormány és a jegybank elnöke is beszámolt erről az elmúlt hónapokban.
Az NSC vezetőjének ezzel tisztában kellett volna lennie, mielőtt leült volna a tárgyalóasztalhoz, a mostani kilépését azonban azzal indokolja, hogy a „költségvetés eltitkolt problémái” miatt a pártja nem fogja tudni teljesíteni a kampányígéreteit, amelyek bőséges lakossági juttatásokat tartalmaztak.
Döntéséről Omtzigt állítólag kedd reggel, egy hosszúra nyúlt egyeztetés végén értesítette Wilderst és a tárgyalás többi résztvevőjét. A többi pártvezető azonban nyilvánosságra hozta, hogy valójában nem is így történt, hanem az utolsó pillanatban, egy kurta WhatsApp-üzenetben visszakozott a politikus.
Magyarországra utazik Geert Wilders – a holland politikus is felszólal a CPAC HungarynWilders Európa talán legjobban védett embere, aki sehova sem megy a testőrei és a golyóálló mellénye nélkül. Idén áprilisban a magyar fővárosban szólal fel a CPAC Hungaryn. |
A helyzetet menteni próbáló Plasterk most az összes felet meghívta egy jövő heti megbeszélésre, hogy próbálják meg félretenni a nézeteltéréseiket, és kezdjék újra a koalíciós tárgyalásokat. Omtzigt azonban gyorsan közölte a holland médiával, hogy nem fog megjelenni.
A huzavona miatt nő az esélye, hogy a jobboldali koalíció helyett a második helyre szoruló, baloldali munkás-zöld szövetség fog kormányt alapítani.
Természetesen még nincs minden veszve a jobboldali pártok számára, ugyanis a holland politikában a kínosan hosszú koalíciós egyezkedések szinte már hagyománnyá váltak – remélhetőleg a 2011-es, 299 napos tárgyalási rekordot nem fogják elérni.
A jelenlegi helyzetben három lehetőség van: a jobboldali pártok az NSC-vel vagy anélkül kormányt alakítanak; a népszerűtlen baloldali koalíció – amely szintén négy pártból áll, és amelyek még kevésbé tudnak együttműködni – áll az ország élére; vagy újra választásokat hirdetnek.
Ezek a kilátások sok kellemetlenséget okozhatnak a jobboldali szövetség tagjainak, különösen a szabotázzsal vádolt Omtzigtnak, a recessziótól tartó és megélhetési válságtól szenvedő holland népnek pedig hatalmas csalódás lenne, mivel évtizedek óta várnak egy stabil kormányra.
A helyzet egyetlen nyertese meglepő módon Wilders, aki bajkeverő stílusa és szélsőséges retorikája ellenére a tárgyalások legjózanabb szereplőjévé vált.
S bár eddig is a legnépszerűbb párt volt, a PVV az elmúlt hónapokban tovább erősödött: a Politico legutóbbi felmérése alapján támogatottságuk a novemberi 24-ről mostanra 32 százalékra emelkedett a választók körében. Ezzel Wilders pártja egy újabb választási fordulóval 13 hellyel többet, összesen 50 mandátumot szerezve a parlamentben.
Míg a választások megismétlése katasztrofális következményekkel járna a legtöbb párt számára, Wilders – ha tartani tudja a jelenlegi irányt és tempót – még erősebben ülne vissza a tárgyalóasztalhoz, amellyel nemcsak jelenlegi társait, de akár még új szövetségeseket is maga mellé állíthatna.
Kicsoda Krisztina Wilders, a holland választás győztesének magyar felesége?Geert Wilders rendkívül jó kapcsolatban áll Magyarországgal, hiszen a felesége is magyar. Krisztina Wilders 1992-ben ment hozzá az új holland miniszterelnökhöz. Az egykori diplomata azóta rendkívül visszahúzódó életet él, ritkán szerepel a nyilvánosság előtt és nem sokat tudni a magánéletéről. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.