BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Feljelentést tesz az Integritás Hatóság a lombkoronasétány pályázatok miatt

Több szabálytalanságot is feltárt az Integritás Hatóság a lombkoronasétány pályázatokkal kapcsolatban. Az erdei ökoszisztémák térítésmentesen nyújtott közjóléti funkcióinak fejlesztésére kiírt uniós pályázattal 1,61 milliárd forintos keretösszegből lehetett forráshoz jutni. A hatóság szerint a fennáll a költségvetési csalás és a verseny korlátozásának a lehetősége is.

Az Integritás Hatóság rendszerszintű vizsgálatot folytatott le „az erdei ökoszisztémák térítésmentesen nyújtott közjóléti funkcióinak fejlesztése” című felhívás keretében benyújtott európai uniós pályázatok vonatkozásában. Megállapították, hogy súlyos szabálytalanságok történtek a pályázatok során. A hatóság feljelentést tesz költségvetési csalás, versenyt korlátozó megállapodás és hamis magánokirat felhasználása miatt, valamint versenyfelügyeleti eljárás megindítását is kezdeményezi.

Budapest, 2023. december 7.Bíró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke a hatóság idei vagyonnyilatkozati eseti jelentéséről, valamint a szervezet működésének első évéről tartott sajtótájékoztatón a Corinthia Budapest Hotelben 2023. december 7-én.MTI/Lakatos Péter
Fotó: Lakatos Péter / MTI

A programhoz rendelkezésre álló teljes forrás 1,61 milliárd forint volt 

– tudatta közleményében a hatóság.

Az Integritás Hatóság megállapításai a lombkoronasétány pályázatokról:

  • A kedvezményezettek nagy csoportja között fennáll az összejátszás gyanúja: a pályázók nagy része 2 vármegyére (Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg) korlátozódva, azonos tartalmú támogatási kérelmeket nyújtott be, megegyező projektleírással, műszaki tartalommal, tervezővel és kivitelezővel, gyakorlatilag ugyanolyan összköltségvetéssel és hasonlóan jelentős mértékben túlárazva a projekteket.
  • Már a pályázati kiírás is szabálytalan volt, a folyamatból pedig hiányoztak az ellenőrzési mechanizmusok, kontrollok. A kiírás a kezdeti helyes iránytól eltérve, több módosítás után végül úgy került publikálásra, hogy csak a pályázók egy szűk körének kedvezett.
  • Az irányító hatóság nem alakított ki objektívan elbírálható értékelési keretrendszert. Gyakorlatilag nem voltak olyan tényszerűen elbírálható mérőszámok, amelyek alapján összehasonlítható lett volna a pályázatok szükségessége vagy létjogosultsága.
  • Sérülhetett az egyenlő bánásmód elve is, mivel a pályázókat egyenlőtlen feltételek teljesítése elé állították például a hiánypótlási lehetőséggel vagy annak hiányával.
  • Az Integritás Hatóság vizsgálata feltárta azt is, hogy a támogatás nyertesei a kivitelező kiválasztására irányuló közbeszerzések során vélhetően korlátozták a versenyt.

Még egy ilyen kiírás mellett is lehet jót, jól tenni. Erre megvalósult példa a gyöngyösi önkormányzat projektje, ami láthatóan a kiírás alapelgondolásának megfelelően lett megvalósítva. A visszavont pályázatok között is több olyat találtunk, amelyeket kifejezetten sajnálhatunk, hogy nem valósítottak meg. Ilyen például a Zalaerdő Erdészeti Zrt. vagy az Ugodi Erdőbirtokossági Társulat pályázata 

– mondta az integritás Hatóság elnöke, Biró Ferenc.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.