BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Joseph Borrell szerint Ukrajnába kellene átirányítani a harmadik országokba küldött lőszereket

Az európai diplomácia vezetője azt nyilatkozta, hogy az a leggyorsabb és legolcsóbb módja Ukrajna lőszerhiányának kiegyenlítésére, hogy a harmadik országokba szállított lőszereket is az ukrán katonák kapják meg.

Fel kell függeszteni az Európai Unióból (EU) a harmadik országokba történő lőszerszállítást, és Ukrajnába átirányítani azt – jelentette ki Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn Varsóban. A Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszterrel megtartott közös sajtókonferencián Borrell bejelentette: Varsóból kijevi látogatásra utazik tovább. Ott az Ukrajna iránti további uniós biztonsági kötelezettségvállalásokról fog tárgyalni.

FRANCE - COLLEGE MEMBERS - PLENARY SESSION ON OCTOBER 18TH
Fotó: AFP

Ukrajna lőszerellátásának növeléséről beszélve Borrell a leggyorsabb, legolcsóbb és leghatékonyabb módnak a harmadik országokba történő lőszerszállítás átmeneti leállítását nevezte. „Ez nemcsak idő kérdése, ez készleteink nagyságának és minőségének kérdése is” – fogalmazott. Hozzáfűzte: „természetesen többet és gyorsabban kell tennünk, mert Ukrajnának győznie kell”.

A főképviselő kívánatosnak nevezte, hogy Ukrajna megtámadásának második évfordulóján újabb uniós szankciócsomagot hagyjanak jóvá.

Erről viszont még nincs végleges megállapodás a tagállamok között. Sikorski kijelentette: arra szólítja fel az amerikai Kongresszust, hogy hagyja jóvá az Ukrajnának szánt új támogatási csomagot. Felidézte: az Európai Tanács a múlt héten 50 milliárd euró értékű pénzügyi támogatásról döntött. A lengyel külügyminiszter megköszönte Borrell hozzáállását a befagyasztott orosz vagyonból származó bevételek kérdéséhez. Reményét fejezte ki, hogy e bevételeket, majd magát a befagyasztott vagyont is „az agresszió áldozatának” szánják.

A sajtóértekezlet után közzétett X-bejegyzésben 

Borrell hangsúlyozta: Sikorskival egyetértettek abban, hogy növelni kell az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, „többek között nagy hatótávolságú és légvédelmi rakétákkal”.

Borrell szombaton arról számolt be, hogy nem jutottak közös megegyezésre az Európai Unió országainak külügyminiszterei a Kijevnek nyújtott katonai segítségről a brüsszeli informális találkozón. „Komoly vita folyt Ukrajna támogatásáról , megbeszéltük a harctéren kialakult helyzetet, a támogatást, valamint az Ukrajna támogatására szolgáló alapokat, amelyekről a jövőben meg kell állapodni” – mondta az európai diplomácia vezetője.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.