Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöke csütörtökön este közleményben reagált arra, hogy a kormánypártok őt jelölik a köztársasági elnöki pozícióra.
Az Alkotmánybíróság elnökeként ért a megtisztelő jelölés az államfői hivatal betöltésére. Ahogyan jogászként, úgy köztársasági elnökként is elsősorban a jog alapvető értékeit szem előtt tartva tudom a köz javát szolgálni és a nemzet egységét kifejezni. A köztársaságielnök-jelölést tisztelettel megköszönöm, a jelöltséget elfogadom
– írta Sulyok Tamás.
Sulyok Tamás a szegedi JATE Állam- és Jogtudományi Karán 1980-ban szerzett jogi diplomát, 1982-től kilenc éven keresztül jogtanácsosként működött, utána pedig alkotmánybíróvá választásáig ügyvéd volt. 2000 és 2014 között osztrák tiszteletbeli konzul volt, 2005 szeptembere óta meghívott előadóként alkotmányjogot oktat a Szegedi Tudományegyetem jogi karán. 2013-ban PhD-fokozatot szerzett, kutatási témája az ügyvédség alkotmányjogi helyzete. Sulyok Tamást az Országgyűlés 2014 szeptemberében választotta az Alkotmánybíróság tagjává, egy fél évvel később pedig már a testület elnökhelyettese lett. Az Országgyűlés 2016 novemberének végén választotta meg az Alkotmánybíróság elnökévé.
Az államfőválasztásra azért van szükség, mert az előző köztársasági elnök, Novák Katalin február 10-én lemondott tisztségéről.
Magyarország alkotmánya, az Alaptörvény szerint a köztársasági elnököt az Országgyűlés választja meg szavazás útján. Erre legkorábban a tavaszi ülésszak február 26-i kezdetén, azaz hétfőn kerülhet sor. Első körben a voksoláskor kétharmados többséggel lehet államfőt választani. Ha ez mégsem sikerülne (a Fidesz–KDNP-nek kétharmados többsége van), másodszorra már egyszerű többség dönt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.