Több száz elemből álló kémműhold-hálózatot épít egy titosított szerződés alapján Elon Musk űrkutatási vállalkozása, a SpaceX, ami rávilágít a milliárdos és az amerikai nemzetbiztonsági ügynökségek közötti mélyülő kapcsolatra is.
A 2021-ben kötött, 1,8 milliárd dolláros szerződés keretében a SpaceX Starshield osztálya a Nemzeti Felderítő Hivatal (NRO) számára bocsát fel műholdakat, de jelzi azt is, hogy a Pentagon nem spórol a pénzzel, amikor a Föld közeli műholdhálózata fejlesztéséről van szó. Az NRO munkatársai az űrerőből (Space Force) és a CIA kötelékéből származnak.
A Reuters forrásai szerint amennyiben a program sikeres, úgy jelentősen nő az amerikai kormány és haderő képessége a potenciális célpontok felderítésére, legyen azok bárhol a Földön.
A megállapodás azt is jelzi, hogy töretlen a bizalom a hírszerzési vezetők és Musk között, noha a Tesla-vezér többször is nyilvánosan szembekerült a Biden-adminisztrációval, például a Starlink-hálózat elérhetősége kapcsán Ukrajnában. Beszámolók szerint az ukrán hadsereg egyik akciója a Krím-félszigeten azért hiúsult meg, mert a Starlink nem működik a térségben.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a program keretében állítottak-e már pályára műholdat, és azt sem, hogy a projektben milyen más cégek vesznek részt. Az ugyanakkor tudható, hogy a műholdak képesek követni a földi célpontokat és ezen információkat megosztani a hírszerzési és katonai vezetőkkel.
Az eszközök emellett képesek folyamatos képet adni a földi műveletekről, bárhol a világon.
A Reuters forrásai szerint 2020 óta mintegy tucatnyi prototípust lőttek fel a műholdakból a SpaceX Falcon 9-es rakétáinak a segítségével. Egy, a műholdakról szóló amerikai adatbázisban számos olyan, a SpaceX által pályára állított műhold látható, melyet sem a SpaceX, sem az amerikai kormány nem vallott magáénak.
A Pentagon egyébként is szívesen használja a SpaceX-e, amikor az űrbe kíván valamit juttatni, így például
a Starshield prototípusát is egy korábbi, 200 millió dolláros program keretében bocsátották fel, ami a későbbi, 1,8 milliárd dolláros szerződés számára is kikövezte az utat.
A tervezett Starshield hálózat elkülönül a SpaceX szélessávú műholdas internethálózatától, a Starlinktől, mely mintegy 5500 műhold segítségével biztosít webhozzáférést szerte a világon.
A Starlink kapcsán Musk és az amerikai kormány között több vita is kirobbant, miután az eszközt Ukrajna is használja a frontvonal közelében, azonban az nem működik az oroszok uralta területeken, ami különösen offenzív műveletek idején okozhat kommunikációs problémákat az ukránok számára.
A Starshield-hálózat az amerikai–kínai űrversenynek is a része, melynek keretében a szuperhatalmak igyekeznek az űrben is domináns pozícióra szert tenni. Ennek részeként a műholdak is egyre kisebbek lesznek és egyre alacsonyabb pályán keringenek. A tervek szerint a hálózat több száz egységből áll majd, melyek képesek lesznek rajként is működni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.