Vlagyimir Putyin elnök aláírta a rendeletet a tavaszi sorozásról, amelynek során 150 ezer embert hívnak be a hadseregbe, tudatta internetes portálján a Kreml.
A rendelet szerint minden 18. életévét betöltött férfi köteles egy éves katonai szolgálatot teljesíteni, vagy annak megfelelő kiképzésben részesülni a felsőoktatás képzés alatt.
A hírrel kapcsolatban a Reuters emlékeztetett, hogy az orosz parlament alsóháza, a duma tavaly júliusban döntött arról, hogy a sorozási életkor felső határát 27 évről harmincra emelik; a törvény január 1-én lépett életbe.
Ennek megfelelően április 1. és július 15. között 150 ezer 18–30 év közötti férfit hívnak be katonai szolgálatra.
A RIA Novosztyi hírügynökség Telegram-csatornáján olvasható közlemény szerint a sorköteleseket nem küldik a Oroszország új régióiba (vagyis a Donyecki és Luganszki Népköztársaságba, a Herszon és Zaporozsjei területbe), illetve nem vesznek részt az ukrajnai „különleges katonai műveletekben”.
Egyharmaduk kiképzőalakulatokba és katonai egységekbe kerül,
ahol legfeljebb öt hónap alatt elsajátítják a modern katonai felszerelések használatához szükséges képességeket, ezután helyezik át őket a megszerzett szakmai képzésnek megfelelő csapatokhoz.
A kötelező katonai szolgálat régóta érzékeny téma Oroszországban, ahol sok férfi mindent megtesz azért, hogy ne kapja meg a behívópapírokat a kétszer évente esedékes behívási időszakokban.
A sorkötelesek jogszerűen nem küldhetők Oroszországon kívüli harcba,
és mentesültek a 2022-es korlátozott mozgósítás alól, amely legalább 300 000 korábban katonai kiképzésben részesült férfit gyűjtött össze, hogy Ukrajnában harcoljon – bár néhány sorköteles tévedésből került a frontra, emlékeztetett a Reuters.
Putyin szeptemberben írt alá egy parancsot, amelyben 130 ezer embert hívtak be az őszi hadjáratra, tavaly tavasszal pedig 147 ezer ember besorozását tervezte Oroszország.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.