Adóemeléseken gondolkozik Oroszország, hogy az Ukrajnában dúló háború költségeit finanszírozni tudja. Sajtóhírek szerint mintegy 4 ezer milliárd rubelt (közel 16 ezer milliárd forint) szeretnének előteremteni a magasabb adók segítségével.
A tervek szerint leszállítanák a legalacsonyabb, 13 százalékos adókulcs határát a jelenlegi évi 5 millió rubelről (közel 20 millió forint) évi 1 millió rubelre, 1-5 millió rubel között így 15 százalékot kellene adózni, amit eddig csak 5 millió rubel felett kellett, és azok, akik több mint 5 millió rubelt keresnek, ezentúl 15 helyett 20 százalék jövedelemadót fizetnének. Az hétvégén esedékes elnökválasztás után várható intézkedés a vállalati adókat is növelné, a jelenlegi 20-ról 25 százalékra.
Vlagyimir Putyin orosz elnök újraválasztása után dönthet a népszerűtlen intézkedésről, hasonlóan ahhoz, mint amikor a legutóbbi, 2018-as győzelme után 18-ról 20 százalékra emelte a forgalmi adót, és felemelte a nyugdíjkorhatárt. A kormányzat az elnöki ciklusok kezdetét kiváló alkalomnak tartja a hasonló intézkedések meghozására.
Többször felmerült az is, hogy a következő mozgósításnak is az elnökválasztás lehet a gátja.
Oroszországban a havi átlagbér decemberben 103 815 rubel (közel 413 ezer forint) volt, így ha igazak a Bloomberg értesülései, úgy sokan találhatják magukat a korábbinál magasabb adósávban a március 15-17-i elnökválasztás után.
Az adóemelésre azért an szükség, mert Oroszország egyre több forrást használ el Ukrajna ellen vívott háborúja során, miközben az orosz gazdaság egyszerre küzd a munkaerőhiánnyal és az ország ellen bevezetett szankciókkal. A pénzügyminisztérium adatai szerint a kormány a tavalyi év végén az állami vagyonalap tartalékainak közel felét használta. A legfrissebb, február végi költségvetési adatok pedig jókora hiányról tanúskodnak, ugyanis a büdzsé deficitje 1500 milliárd rubel volt, ami alig marad el az egész évre tervezett 1600 milliárd rubeles célkitűzéstől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.