Minél alacsonyabb részvételt szeretne látni az orosz elnökválasztáson az amerikai kormány, és ennek elérésére amerikai nem kormányzati szervezeteket is megbízott a részvétel csökkentésével – közölte hétfőn az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) sajtóirodája.
A titkosszolgálati jelentés szerint a részvételi arány így elért csökkenése okot ad majd a nyugatnak arra, hogy megkérdőjelezze a választás eredményét. A részvételi arányt egyébként az SZVR szerint ellenzéki portálokon közzétett bojkottfelhívásokkal és kibertámadásokkal próbálják majd meg csökkenteni.
A közlemény továbbá egy sor nyugati politikus – például Emmanuel Macron francia elnök, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, Olaf Scholz német kancellár vagy épp Rishi Sunak brit kormányfő.– eredményeit is felidézi és felhívja a figyelmet arra, hogy ezeket a politikusokat a választók milyen kis arányban támogatták valójában.
Az orosz elnökválasztáson március 15-17 között lehet szavazni és négy jelölt indulását engedélyezte az orosz Központi Választási Bizottság (CIK). Az állami Összoroszországi Közvélemény-kutatási Központ (VCIOM) hétfőn azt jósolta, hogy
Vlagyimir Putyin orosz elnök 71 százalékos részvétel mellett a szavazatok 82 százalékát szerezheti meg.
Putyin hivatalosan független jelöltként indul, de élvezi a kormánypárt, az Egységes Oroszország támogatását.
Nyikolaj Haritonov (az Oroszországi Föderáció Kommunista Pártjának jelöltje) és Vlagyiszlav Davankov (Új Emberek) egyaránt a voksok 6-6 százalékára, Leonyid Szluckij (Oroszország Liberális Demokrata Pártja) pedig 5 százalékra számíthat a VCIOM becslése szerint, míg 1 százalék lehet az elrontott szavazólapok aránya.
A közvéleménykutató március eleji felmérése szerint az oroszok 80 százaléka szándékozik részt venni az elnökválasztáson. Hat százalék utasította el a voksolást, 10 százalék még nem döntötte el akkor, hogy részt vegyen-e a választáson.
Ella Pamfilova, a CIK elnöke hétfőn elmondta, hogy eddig Oroszország 28 régiójában 4,5 millió ember jelezte, hogy online kíván szavazni, a külföldön való voksolási szándékukat pedig 47 ezren jelentették be. Elmondta, hogy 39 régióban 1,4 millió ember élt a korai szavazás lehetőségével. Hozzátette, hogy a választási rendszer munkájába példátlan mértékben próbálnak meg kívülről beavatkozni, és a voksolást provokációkkal próbálják majd megzavarni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.