Az Irán elleni megtorló légi csapás tervét Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborús kabinetje eredetileg már hétfő este jóváhagyta, hogy minél erőteljesebb választ adjanak a múlt szombati iráni rakéta- és dróntámadásra, de az utolsó pillanatban mégis visszavonták a döntést – tudta meg a Reuters az izraeli kormányhoz közelálló körökből.
Állítólag a háborús kabinet három tagja is kizárta a legdrasztikusabb választ, azaz a stratégiai fontosságú helyszínekre, köztük az iráni nukleáris létesítményekre mért csapást, ami szinte biztosan szélesebb körű regionális konfliktust idézne elő.
A kabinet megosztottságával és a partnerek – köztük az Egyesült Államok és az Öböl menti országok – határozott figyelmeztetéseivel szembesülve, valamint azért, hogy a nemzetközi közvéleményt Izrael oldalán tartsák, ezt követően a háborús kabinet ülését és a visszavágás elhatározását kétszer is elhalasztották.
A Reuters több mint egy tucat forrással beszélt Izraelben, Iránban és az Öböl-térségben, valamint az Egyesült Államokban, akik arról számoltak be, hogy hat napon át tettek kétségbeesett erőfeszítéseket, hogy korlátozzák az Irán elleni támadás mértékét.
Figyelmeztettünk a további eszkalációval járó súlyos veszélyekre
– mondta például Ayman Safadi jordán külügyminiszter, kiemelve, hogy egy szélesebb körű regionális konfliktus katasztrofális következményekkel és azzal a kockázattal járna, hogy a világ figyelmét elterelné Izrael jelenleg is zajló gázai háborújáról.
Safadi szerint országa, amely Izraellel határos, „mindenki számára világossá tette, hogy nem kíván Izrael és Irán csataterévé válni, és ezt a határozott álláspontot egyértelműen tudatták mindenkivel”.
A pénteki csapás a jelek szerint az iráni légierő egyik bázisát vette célba Iszfahán város közelében, mélyen az ország belsejében és elég közel a nukleáris létesítményekhez ahhoz, hogy üzenetet küldjön Izrael potenciális támadásainak a hatósugaráról, de anélkül, hogy repülőgépeket, ballisztikus rakétákat használt volna, stratégiai fontosságú helyszíneket támadott volna, vagy nagyobb károkat okozott volna.
„Izrael megpróbált egyensúlyozni a válaszadás szükségessége és egy olyan túlzottan drasztikus csapás között, amely beindította volna az akció és reakció egyre magasabb szintre emelkedő spirálját” – mondta Itamar Rabinovics, Izrael volt washingtoni nagykövete.
Az egész Öböl-térségben hatalmas megkönnyebbülés érzékelhető. Úgy tűnik, hogy a támadás korlátozott és arányos volt, és csupán limitált károkat okozott. Úgy látom, hogy ez egy deeszkaláció
– mondta Abdelrahman al-Rashed veterán szaúdi elemző a Reutersnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.