Két várost is elárasztott az Urál folyó Oroszországba, amely kizúdult egy víztárolóból. Oroszországban és a szomszédos Kazahsztánban már több mint 90 ezer embert evakuáltak az áradások miatt.
Az oroszországi Orszkban lévő gát azért nem állt ellen egy nagy árvíznek, mert az építésénél nem vették figyelembe az ezen a területen egy évszázaddal ezelőtti történelmi árvizeket
– jelentette ki szerdán Valerij Zemcov, a földrajztudományok doktora, a Tomszki Állami Egyetem hidrológiai tanszékének professzora.
Az Urál hegységből a Kaszpi-tengerbe tartó Urál folyó szintje pénteken pár óra alatt több métert emelkedett, és átszakította az Orszknál épített gátat. A létesítményt legfeljebb 5,5 méteres vízszint megtartására építették, az Urál folyó a hegyekben elolvadt víz érkezése miatt viszont 9,6 méteresre duzzadt fel.
Ilyen árvíz az Urálban utoljára körülbelül száz évvel ezelőtt volt. Mindenki elfelejtette, hogy ilyen magas is lehet a vízállás ott. Ezért
a gátakat nem ilyen mértékű vízszintemelkedésre tervezték.
Amikor ez a helyzet bekövetkezett, nem tudtak mit tenni – a víz túlcsordult a gátakon, és mindent elöntött, amit csak lehetett – mondta Zemcov a TASZSZ orosz állami hírügynökségnek nyilatkozva.
Úgy vélekedett, az idei árvíz az Urálban amiatt történt, hogy a területen nagy mennyiségű hó esett, és tavasszal erős felmelegedés volt.
Ezért a hó gyorsan elolvadt, és a folyó kilépett medréből.
A szakértő megjegyezte, hogy a globális felmelegedés miatt az ilyen természeti csapások gyakrabban fordulhatnak elő, többek között az Urálban is.
Az árvízhelyzet Orszkban a legsúlyosabb, ahol 6793 lakóház áll vízben, és 2616 embert evakuáltak. A régióban szövetségi szintű rendkívüli állapotot hirdettek. Az árvíz tetőzése az Urál folyó partján fekvő Orenburgban szerdán várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.