Áthajózott egy amerikai hadihajó a Tajvani-szoroson szerdán, kevesebb mit két héttel azelőtt, hogy beiktatnák a sziget nemrég megválasztott új elnökét, Laj Csing-tet, akit Kína veszélyes szeparatistának tart.
Peking Kína részének tekinti a demokratikus kormányzattal működő Tajvant, s azt állítja, hogy a fennhatósága kiterjed a sziget és a szárazföld közötti szorosra is, amit azonban Tajvan és az Egyesült Államok vitat, és nemzetközi víznek tartja a területet. Ezért időről időre, nagyjából havonta megjelennek a szorosban amerikai hadihajók.
Az új tajvani elnök beavatásához közeledve a mostani időszak különösen érzékenynek számít.
A kínai hadsereg közölte, hogy haditengerészeti és légi erőkkel is követte az amerikai romboló útját.
Az amerikai haditengerészet rutinműveletként írta le az Arleigh Burke osztályú romboló útját, míg Tajvan hadügyminisztériuma arról számolt be, hogy figyelték a hadihajó útját, és semmi szokatlant nem észleltek.
A Peking fennhatóságát elutasító tajvani kormány a még alelnök Laj elnöki beiktatása előtti időszakban és azt követően is árgus szemmel figyeli a kínai hadsereg manővereit, ugyanakkor az új elnök többször jelezte Pekingnek tárgyalási szándékát, amit azonban Kína mindeddig elutasított – írja a Reuters.
Az elmúlt négy évben a kínai hadsereg jelentősen növelte tevékenységét a sziget körül, például egyre több harci repülő lépi át a szoros középvonalát, mely valaha nem hivatalos pufferként szolgált, ám ezt Kína nem ismeri el.
Csütörtök reggel a tajvani hadügyminisztérium arról számolt be, hogy négy kínai repülő közelítette meg a tajvani Penghu szigeteket, ahol egy nagyobb légi támaszpont is található.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.