BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Távolról is lekapcsolhatók a csipgyártó gépek, ha Kína megtámadja Tajvant

Ha Kína úgy dönt, hogy támadást indít Tajvan ellen, könnyen egy csapásra ócskavas válhat a csipgyártó gépeiből. Az ASML legnagyobb piaca azonban továbbra is Kína.

Az ASML és a TSMC szerint is megvannak az eszközök arra, hogy működésképtelenné tegyék legmodernebb csipgyártó gépeiket, akár távolról is, amennyiben Kína támadást indítana Tajvan ellen.

Electronics worker checking small electronic chips in clean room laboratory, close up, csip
A legfejlettebb csipeket az ASML gépeivel a TSMC gyártja / Fotó: Monty Rakusen

A legjobb csipgyártó gépeket egyetlen cég gyártja

A távoli lekapcsolásra a Bloomberg információi szerint lehetőség van az extrém ultraviola sugárzást használó gépek esetében is, melyeket az iparág csak EUV néven ismer és melyeket a holland ASML gyárt egyedüliként. A cég legnagyobb ügyfele a tajvani TSMC, mely ezen gépek segítségével termeli a legfejlettebb félvezetőket. 

Ezek a csipek elengedhetetlenek a mesterségesintelligencia-rendszerek és az érzékeny katonai eszközök működtetéséhez egyaránt.

Azonban a buszméretű EUV gépek rendszeresen frissítéseket és karbantartást igényelnek, melynek során az ASML akár távolról is le tudja azokat állítani. Egyetlen ilyen eszköz pedig több mint 200 millió euróba kerül. A holland cég technológiája így a kormányzati korlátozásoknak is fontos eleme, a legfejlettebb gépek így nem exportálhatók Kínába. Az ASML szerint kínai eladásainak mintegy 15 százalékát érinthetik az exportkorlátozások.

A korlátozások lehet, hogy későn jöttek már

Ugyanakkor a Huawei legújabb okostelefonja arra utal, hogy a korlátozások már túl későn érkeztek ahhoz, hogy gátat vessenek az ország félvezetőiparának fejlődésének. Továbbá a korlátozások ellenére még mindig Kína az ASML legnagyobb piaca.

Az iparág másik kulcsszereplője Tajvan, ahol a legfejlettebb csipek mintegy 90 százaléka készül. Az Egyesült Államok 39 milliárd dollárnyi támogatással próbál nagyobb szeletet kihasítani a csipiparból, miközben a sziget körül fokozódik a feszültség. 

Kína ugyanis saját területének tartja Tajvant, és Hszi Csin-ping kínai elnök nem zárta ki annak a lehetőségét sem, hogy ennek katonai úton szerez érvényt.

Ráadásul a legutóbbi tajvani elnökválasztáson az a Laj Csing-ce győzött, akit Kína veszélyes szeparatistának tart, miközben az Egyesült Államok törvényhozása nyolcmilliárd dollárt különített el Tajpej részére, hogy megerősítsék a sziget védelmét. Korábban a TSMC vezetője is arról számolt be, hogy Tajvan elfoglalásával Kína nem tudná a termelés folytatására kényszeríteni cégét.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.