BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tizennyolc megállapodást írt alá Orbán a kínai elnökkel - itt vannak a részletek

Kína és Magyarország összesen tizennyolc megállapodást írt alá, melyek között az egyik legfontosabb egy új vasútvonal, a korábban V0-ként említett vonal megépítése. Továbbá bejelentették az elektromos autók töltőhálózatának fejlesztését, egy új határátkelő építését Szerbia és Magyarország között, valamint egy Kínával való nukleárisenergia-megállapodást is.

Kína és Magyarország tizennyolc megállapodást írt alá – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A legfontosabb megállapodások között van az Övezet és út stratégia, mely a kelet és nyugat közötti kereskedelmi, gazdasági kapcsolatok fejlesztését célozza. Ennek keretében a magyar és kínai kormány létrehozott egy közös projektlistát, melyen azok a beruházások szerepelnek, melyeket közösen szeretnének végrehajtani.

Budapest, 2024. május 9.
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (szemben j2) és Hszi Csin-ping kínai elnök (háttal j5) plenáris tárgyalása a Karmelita kolostorban 2024. május 9-én. A kormányfõ mellett balról Joó István, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) vezérigazgatója, Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, Bóka János európai uniós ügyekért felelõs miniszter, Lázár János építési és közlekedési miniszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, jobbról Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter (b-j).
MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Fotó: Benkő Vivien Cher / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI

Magyarországon jelentős kínai beruházások zajlanak, gyárak épülnek, melyeknek termékeit döntő többségben Európa nyugati felébe fogják szállítani. A környezetkímélő szállítás érdekében egy 

új vasúti beruházásra van szükség, amely alapvetően a teherszállítást szolgálja, és elkerüli Budapestet, ez a régebben V0-nak hívott vonal.

A vasutat Magyarország és Kína közösen fejleszti. Ugyanígy megkezdődik az előkészítése egy gyorsvasúti összeköttetésnek, amely azt célozza, hogy a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtérről gyorsan be lehessen jutni Budapest belvárosába. 

Második fontos közös fejlesztésként Szijjártó Péter azt említette, hogy a Kína és Magyarország közötti légi összeköttetések száma rendkívül megemelkedett: már hét nagy kínai várost lehet elérni Budapestről hetente közvetlen járatokkal. A következő említett fejlesztés arra irányul, hogy az elektromos autók töltőhálózatát fejlesszük, hogy az ország minél több pontján minél gyorsabban lehessen feltölteni az elektromos autókat. „A jövő az elektromos autózásé” – mondta a külügyminiszter, és hozzátette, hogy a közlekedésben máshogy nem is lehetne elérni a környezetvédelmi céljainkat.

Negyedik célkitűzésként Szerbiával és Kínával 

megkezdődik Európa legnagyobb, legmodernebb és leggyorsabb forgalmi irányítását és átengedését biztosító határátkelő Szerbia és Magyarország között.

A fejlesztéssel a röszkei határátkelőnél gyakori torlódásokat is szeretnék megszüntetni. 

A külügyminiszter végezetül említette, hogy Kína és Magyarország közösen készít elő egy energetikai infrastruktúrát fejlesztő beruházást: Szerbiával közösen annak a lehetőségét vizsgálják, 

hogyan lehetne a lehető leggyorsabban kőolajvezetéket építeni Magyarország és Szerbia között. 

Szijjártó Péter azzal folytatta, hogy bővült a mezőgazdasági exporttermékeink köre: lehetővé vált a cseresznye és a szarvasmarha szaporítóanyag-exportja Kínába. 

A külügyminiszter azzal zárta bejelentését, hogy Kína és Magyarország között korábban nem volt megállapodás a nukleáris energia területén, de mivel a következő években növekedni fog a villamos energia iránti igény, ezért 

a nukleáris ipar teljes vertikumára készítenek együttműködési programot.

Történelmi tehát ez a látogatás, és ehhez méltó eredmények születtek – mondta Szijjártó Péter.

Orbán Viktor és Hszi Csin-ping közösen tartottak sajtótájékoztatót csütörtök este. Hszi Csin-ping arról beszélt, hogy nagy örömmel tölti el az állami szintű látogatás Magyarországon. „Barátságos és gyümölcsöző tárgyalásokat folytattam Orbán Viktorral, konszenzust értünk el” – mondta a kínai elnök. Egyetértettek abban, hogy Kína és Magyarország bízik egymásban és segíti egymást. Mindezt tovább fejlesztik, ennek érdekében pedig átfogó stratégiai partnerséget hirdettek meg.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.