A várható élettartam globálisan majdnem öt évvel nő 2025-re, de ez azt is jelenti, hogy az elhízás és a magas vérnyomás miatt az emberek több időt élnek majd le rossz egészségben, derült ki egy friss kutatásból.
A kutatást 204 országban 1990 és 2021 között végezték, az eredményt pedig a The Lancet című szaklapban hozták nyilvánosságra.
„A jövőbeli tendenciák egészen mások lehetnek, mint a múltbeliek olyan tényezők miatt, mint az éghajlatváltozás, valamint az elhízás és a függőség növekedése” – idézte a Deutsche Welle internetes kiadása a kutatást vezető Liane Ongot, aki a Washingtoni Egyetem Egészségügyi Mérések és Értékelések Intézetének (Institute for Health Metrics and Evaluation – IHMEE) kutatóját.
A várható élettartam az előrejelzések szerint 71,1 évről 76 évre nő a férfiak és 76,2 évről 80,5 évre a nők esetében.
A legnagyobb növekedésre azokban az országokban számítanak, ahol jelenleg alacsonyabb a várható élettartam.
„Ez azt jelzi, hogy bár a legmagasabb és a legalacsonyabb jövedelmű régiók közötti egészségügyi egyenlőtlenségek megmaradnak, a különbségek csökkennek, a legnagyobb növekedés a Fekete-Afrikában várható” – összegezte az eredményt Chris Murray, az IMHEE igazgatója.
A kutatók szerint a javulás nagyrészt a közegészségügyi intézkedéseknek köszönhető, amelyek megelőzték, illetve javították a túlélési esélyeket olyan betegségek esetében, mint a szívbetegségek és a koronavírus, valamint egy sor fertőző, terhességi, újszülöttkori és táplálkozási kórnál.
A kutatás azt is megállapította, hogy az olyan metabolikus kockázati tényezők, mint a magas vérnyomás, a magas vércukorszint és a magas testtömegindex (BMI) miatt elvesztett évek száma 2000 óta csaknem 49,4 százalékkal nőtt.
A rossz egészségi állapot és a korai halálozás miatt elvesztett évek számához jelentős mértékben hozzájárult a légszennyezés, a dohányzás és az alacsony születési súly is.
„Hatalmas lehetőség áll előttünk, hogy befolyásoljuk a globális egészség jövőjét, ha megelőzzük ezeket a növekvő anyagcsere- és táplálkozási kockázati tényezőket, különösen azokat, amelyek a viselkedési és életmódbeli tényezőkhöz kapcsolódnak, mint a magas vércukorszint, a magas testtömegindex és a magas vérnyomás” – hangsúlyozta Murray.
A 14 évesnél fiatalabbak körében az alacsony születési súly, az egészségtelen ivóvíz és a rossz higiéniai körülmények okoznak elsősorban rossz egészségi állapotot és korai halát. Az idősebbek között viszont a magas vérnyomás, BMI, vércukor- és koleszterinszint játszik nyomósabb szerepet.
Az elhízási járványt jól bizonyítja az a tény, hogy a magas BMI-kockázata 2000 és 2021 között évente 1,8 százalékkal nőtt, emelte ki a kutatás eredményét ismertetve a brit Daily Mail. 2019-ben a globális halálesetek 13 százalékát tulajdonították az elhízásnak, a legnagyobb arányban Jordániában (24 százalék).
Az amerikaiak 68 százaléka túlsúlyos vagy elhízott, az Egyesült Királyságban alig kevesebb, 64 százalék az arányuk. Meglepő módon azonban nem az Egyesült Államokban él a legtöbb kövér ember, 139 millióval eltörpül a számuk a 200 millió túlsúlyos kínai és a 350 millió indiai mellett.
Egy másik, ugyancsak a The Lancetben májusban publikált tanulmány szerint
az elhízás nagyobb egészségügyi kockázatot jelent, mint az éhezés
– világszerte már több mint egymilliárd túlságosan kövér ember él.
A negatív hatások ellenére 2050-ig tovább nő majd a várható élettartam a világon, de a kutatók szerint lassabb ütemben. Addigra a rossz egészségi állapot és korai halál legfőbb oka valószínűleg a szívbetegségek, a sztrók, a cukorbetegség és a krónikus obtruktív tüdőbetegség (COPD) lesz. 2022-ben a szívbetegségek, az újszülöttkori rendellenességek, a sztrók és az alsó légúti fertőzések voltak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.