A vulkánok mélye nemcsak forróságot és olvadt kőzeteket, hanem a jövő iparának az alapanyagait rejtik, a láva segítségével ugyanis ritka ásványkincsek kerülnek a bolygó magjából a felszín közelébe, kiaknázásuk pedig a globális ellátási láncokat is átalakíthatná – írta a Financial Times.
Az aktív és a szunnyadó vulkánokban egyaránt megtalálható a magma által felemelt, fémekben sűrű lávaoldat, amely a pár kilométerre a felszíntől vastag rétegekben telepszik meg. A geológusok most azt vizsgálják, hogy ezeket a föld alatti kincsesbányákat ki lehet-e aknázni, olyan kulcsfontosságú ásványkincsekhez jutva, mint a lítium, a réz és a kobalt.
Igaz, a tűzhányók bányászata komoly technikai kihívást jelent: a forróság, a mérges gázok és a földrengések veszélye mellett szinte kizárólag csak robotok végezhetnék a munkát, és még a lakott területektől messze is csak óvatosan tehetnék ezt, hogy ne zavarják meg a mélységben tomboló poklot.
Ez a módszer hatékony gazdasági, geopolitikai és környezetvédelmi eszköz lehet, ha a mérnökök képesek kisimítani a tűzhányók természetéből adódó problémákat. A lávaoldatban található fémek jelenlegi feltárása jelenleg hatalmas kihívásokba ütközik:
Ezzel szemben a vulkánonként legalább 1,4 millió tonnás, folyékony érclelőhelyek bárhol megtalálhatóak, ahol az elmúlt tízezer évben tüzet köpött a föld.
Ráadásul itt oldott állapotban, egymással elkeveredve találhatóak meg, feldolgozásukhoz és tisztításukhoz mindössze egymástól kell szétválasztani az ásványi kincseket.
Az olajfúrási technológiák és a szeizmikus megfigyelőrendszerek segítéségével könnyen elérhetőek, a bányászatot végző gépek működtetéséhez pedig magának a tűzhányónak az erejét lehetne felhasználni, amely rengeteg geotermikus energiát termel.
Ez egy merész és kockázatos terv: fejest ugrani a pokolba, hogy kincseket merítsünk ki a forró lávából. De mivel 1500 vulkán van szétszórva a bolygón, és a zöld energiaátállás szempontjából kritikus ásványi anyagok fogytán vannak, ezek a beruházások kétségtelenül meg tudnának térülni.
Az óceánok feneke lehet a bányászat jövőjeA felszíni kőfejtésnél gazdaságosabb, ám az új technológiák mellett is felmerülnek a környezetvédelmi kérdések. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.