Megkezdődött a több mint 1,5 millió muszlim hívő éves nagy zarándoklata, a haddzs pénteken a szaúd-arábiai Mekkában. Ennek során különböző vallási szertartásokat tartanak az iszlám legszentebb városában, Mekkában és környékén.
Az úgynevezett taváf nyitja a szertartások sorát, melynek során a zarándokok hétszer megkerülik a mekkai nagymecset középpontjában található Kába-követ.
A négyszög alakú építményt Ábrahám és fia, Iszmáil építette a hagyomány szerint. A hívők a Kába-kő irányába fordulva imádkoznak. Ezután a Mekkától néhány kilométerre fekvő, sziklás hegyekkel övezett völgybe, Minába indulnak, ahol sátrakban töltik az éjszakát.
Sok zarándok azt mondja, hogy a több mint nyolc hónapja bombázott és ostromlott palesztin terület lakóiért imádkozik Izrel és a Hamász iszlamista szervezet között nyolc hónapja dúló háborúban.
A háborút október 7-én a Hamász példátlan, brutális támadása robbantotta ki, amely hivatalos izraeli adatok szerint 1194 ember halálát okozta.
Válaszként az izraeli hadsereg nagyszabású hadműveletet indított a Gázai övezetben, amely 37 232 halálos áldozatot követelt a Hamász vezette gázai kormány egészségügyi minisztériumának adatai szerint.
A héten a szaúdi uralkodóház bejelentette, hogy a gázai áldozatok családjai közül ezer palesztinnak fizeti a zarándoklatát. A bejelentéssel egy időben Tavfík ar-Rabiah zarándoklatért felelős szaúdi miniszter arra figyelmeztetett, hogy nem tűrnek meg semmilyen politikai tüntetést, mivel a zarándoklatnak szigorúan az imáról kell szólnia.
A Mekkában és környékén több napon át tartó zarándoklat egyike az iszlám öt pillérének. Minden muszlimtól elvárják, hogy életében legalább egyszer elvégezze a zarándoklatot, ha megengedheti magának, és képes megtenni az utat. Sokan évekig várnak arra, hogy részt vegyenek a haddzson, mivel az engedélyeket minden évben a királyság osztja ki országonkénti kvóták alapján.
Szaúd-Arábia számára a haddzs komoly bevételi forrás, mivel az ország uralkodója a két szent mecset, a mekkai és a medinai mecset őrzője címet is viseli. A zarándoklat ugyanakkor logisztikai szempontból nagy kihívás a királyság számára, hiszen például
tavaly több mint 1,8 millióan vettek részt az eseményen, akiknek 90 százaléka külföldi.
A zarándoklaton a múltban több tragédia is történt, így 2015-ben egy tömegoszlatás során 2300 ember halt meg. Az elmúlt években a hatóságok jelentős fejlesztéseket hajtottak végre, ennek keretében
már mesterséges intelligenciát is alkalmaznak a tömeg biztonságának és zavartalan mozgásának biztosítása érdekében.
Szaúd-Arábia a zarándokoknak küldött üzenetekben figyelmeztette is a résztvevőket, hogy a hőmérséklet elérheti a 48 Celsius-fokot, és azt tanácsolják, hogy igyanak legalább napi két liter vizet, és vigyenek magukkal napernyőt. Ilyen magas hőmérséklet mellett a szabadtéri szertartások valószínűleg nehézségekbe ütköznek, különösen a szombati imanapon az Arafat-hegyen, a zarándoklat csúcspontján.
Tavaly több mint tízezer, hőséggel kapcsolatos megbetegedést regisztráltak a haddzs során, aminek 10 százaléka hőguta volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.