Az uniós vezetők csütörtökön az EU-csúcs keretében támogatták Ursula von der Leyen második ötéves megbízatását az Európai Bizottság elnökeként. A német jobbközép politikusnak most az Európai Parlamentben kell késhegyre menő szavazással szembenéznie. Még saját pártbeli szövetségesei is elismerik, hogy ezt igazán nagy kihívás lesz végigcsinálni.
A 720 képviselőből álló parlament július közepén (várhatóan július 18-án) ül össze, a képviselőnek valamivel több mint a felét, legalább 361-et kell Von der Leyennek meggyőznie arról, hogy titkos szavazáson rá voksoljon. A szocialisták, a liberálisok és a saját jobbközép frakciója jelenleg valamivel kevesebb mint 400 mandátummal rendelkezik.
Egyes elemzők 10 százalék körüli átállási arányt jósolnak, ami a 361-es küszöb körüli eredményt vetíti előre.
2019-ben, amikor Von der Leyen a válság sújtotta német védelmi miniszterként az EU legbefolyásosabb posztjára került, mindössze kilenc szavazattal jutott át a célvonalon. Az akkor őt támogató pártok közül sokan – például a nacionalista lengyel Jog és Igazságosság párt – most egész biztosan nem fognak rá szavazni.
Ahhoz, hogy ezúttal sikeres legyen, szinte lehetetlennel felérő politikai matekot kell végrehajtania. A variációk a következők:
Az olasz miniszterelnök csütörtök este tartózkodott a szavazásnál, nem voksolt Von der Leyenre.
Mindhárom stratégia erős kockázatokkal terhes.
Von der Leyen közben a törvényhozás szocialista és liberális vezetőivel folytat négyszemközti megbeszéléseket, majd július 2-án a parlament legfelsőbb politikai szintjén, a frakcióvezetőkkel tárgyal – zárt ajtók mögött.
Ha a titkos szavazáson akár egyetlen szavazattal is alulmarad, az Európai Tanácsnak egy hónap áll rendelkezésére, hogy megvitassa a kérdést, és új jelöltet állítson. Ez példátlan esemény lenne, és borítékolhatóan politikai válságot idézne elő.
Ha a parlament rábólint Von der Leyen újabb ciklusára, akkor elkezdhet egyezkedni a tagállamok kormányaival a biztosjelöltekről,
bár szinte bizonyos, hogy ezek az informális egyezkedések a háttérben már elkezdődtek.
Várhatóan Von der Leyen ismét két, egy férfi és egy nő jelöltet kér a tagállamoktól. Az viszont, hogy miként osztja el a tárcákat, már rajta, no meg az addig megkötött háttéralkukon múlik. Legutóbb azzal okozott megdöbbenést a politikai spektrum baloldalán, hogy létrehozta az európai életmóddal foglalkozó tárcát, amelyet Margaritisz Szhinasz görög biztos töltött be.
A biztosjelöltekre is kemény percek várnak a parlamentben,
mindegyikőjüket meghallgatják és szavaznak róluk (többség kell a megválasztásukhoz), ezúttal nem titkosan. António Costa, aki legalább 2027 júniusáig az Európai Tanács elnöke lesz, fellélegezhet, hiszen nincs szüksége a parlament támogatására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.