A világon mintegy 1,8 milliárd embert fenyeget rákbetegség, agyvérzés, demencia és cukorbetegség veszélye, mert nem mozognak eleget – figyelmeztetett szerdán kiadott jelentésében az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Az elmúlt években, 2010 és 2022 között 5 százalékponttal, 31 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik egyáltalán nem sportolnak.
A The Lancet Global Health című szaklapban megjelent tanulmányt a Deutsche Welle internetes oldala ismertette. Ebből kiderült, hogy a nők 34, a férfiak 29 százaléka „lusta”, de vannak olyan országok, amelyekben 20 százalékpontos a különbség a két nem között ezen a téren.
A jelentésből kiderült az is, hogy a felnőttek között a hatvan felettiek a legkevésbé aktívak. A magyar felnőtteknek például a fele sosem sportol.
Ha a trend folytatódik, akkor
2030-ban már a Föld népességének 35 százaléka nem mozog majd eleget.
„A fizikai tétlenség csöndes fenyegetés a globális egészségre, jelentősen hozzájárul a krónikus betegségek jelentette teherhez. A világ sajnos nem a megfelelő irányban halad” – jegyezte meg az eredménnyel kapcsolatban Ruediger Krech, a WHO egészségmegelőzési osztályának vezetője.
A nem fertőző betegségek kockázata pedig csökkenthető „a testmozgás elérhetővé, megfizethetővé és élvezetessé tételével” – tette hozzá.
A WHO szerint „fizikai aktivitásnak minősül minden mozgás”,
beleértve többek között a két buszmegálló közötti sétát és a házimunkát is. A szakértők heti 150 perc mérsékelt vagy 75 perc erőteljes testmozgást javasolnak, az előbbi lehet nagyon élénk séta, takarítás – például ablakmosás vagy felmosás –, az utóbbi túrázás, kocogás vagy lapátolás.
Az aggasztó eredmények ellenére néhány országban a javulás jelei mutatkoznak. A tanulmány kimutatta, hogy a világ országainak csaknem felében tapasztalható volt némi javulás az elmúlt évtizedben, és 22 országot azonosítottak, amelyek valószínűleg elérik azt a globális célt, hogy 2030-ra 15 százalékkal csökkentsék az inaktivitást, ha a tendencia ugyanilyen ütemben folytatódik.
A magas jövedelmű országok viszonylag jobban állnak, ott csökkent az inaktívak aránya, de még mindig nem lehetnek elégedettek.
A WHO 2022 októberében adta ki az első globális jelentést a fizikai aktivitásról, és a helyzet akkor még nem tűnt ennyire rossznak. Akkor arra számítottak, hogy 2020 és 2030 között majdnem 500 millió ember betegszik meg, lesz például elhízott, szív- vagy cukorbeteg, és ez évente 27 milliárd dolláros költséget jelentett volna – az összeg azonban az akkori előrejelzés szerint 2030-ra eléri a 300 milliárd dollárt.
Két éve még a vizsgált 194 országnak nem egészen a felében irányult országos politika a testmozgás elősegítésére, de csak 40 százalékukban működött, és csak 30 százalékuk rendelkezett nemzeti fizikai aktivitási irányelvekkel minden korcsoport számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.