A népesség folyamatos növekedése napirenden tartja – mind politikai, demográfiai és a tudományos színtéren is – a tudatos családtervezés kérdését, a tudósok keresik a megoldásokat a férfiak fogamzásgátlásának megoldására. A Science folyóiratban jelent meg a Baylor College of Medicine kutatóinak cikke, amelyben a reverzibilis, azaz visszafordítható férfi fogamzásgátlás új módszerét írták le állati modellszervezeteken (magyarul egereken) végzett vizsgálatok eredményeivel alátámasztva – ismerteti az Orvostovábbképző Szemle.
A kutatók egy újszerű megközelítésre összpontosítottak egy olyan kis molekula létrehozására, amely gátolja a 33-as szerin/treonin-kináz (STK33) fehérjét. Ez a protein elengedhetetlenül szükséges a termékenységhez mind a férfiak, mind az állati modellszervezetként használt egerek esetében – emelték ki.
Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a herékben feldúsuló STK33 nélkülözhetetlen a funkcionális spermiumok kialakulásához. Az Stk33 gén kiütése az egereket sterillé teszi a rendellenes és a gyenge spermiumok mozgékonyság miatt. A férfiaknál az STK33 gén mutációja szintén sterilitást eredményez. A legfontosabb eredmény: hogy azok az egerek és azok a férfiak, akiknél ezek a mutációk előfordulnak, nem mutatnak egyéb rendellenességet, sőt a herék mérete is normális – írják a kutatók. Ezért az STK33 ígéretes gyógyszercélpontnak tekinthető, amely minimális biztonsági aggályokat hordoz a férfiak fogamzásgátlásában.
A kutatók a hatóanyag-könyvtár átvizsgálása során stabilizáltak egy úgynevezett CDD-2807 vegyületet – ezt tesztelik most egereken, többféle dózisban és kezelési ütemezésben. A kísérletet követően értékelték egerek spermium-mozgékonyságát és -számát, valamint a nőstények megtermékenyítésére való képességüket. Az derült ki, hogy CDD-2807 vegyület képes volt hatékonyan átjutni a vér-here gáton, és már alacsony dózisban is jelentősen csökkentette a spermiumok mozgékonyságát és számát, valamint az egerek termékenységét.
Azt is megállapították, hogy a CDD-2807 hatóanyag nélküli időszakot követően az egerek visszanyerték a spermiumok kezelés előtti mozgékonyságát, illetve számát, és ismét termékenyek lettek. A kutatás következő fázisban már a főemlősökön tesztelik és értékeli a vegyületeket, hogy kiderüljön, mennyire hatásosak férfi fogamzásgátlóként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.