A koronavírus-járvány, az évekig tartó bezártság és az otthoni munkavégzés elterjedése megváltoztatta az utazási szokásokat világszerte. Egyre többen és többen utaznak, szinte már meg sem lehet különböztetni a főszezont a többitől.
Ez egyre nagyobb problémát okoz a népszerű turistaközpontokban, naponta érkeznek hírek arról, hogyan próbálnak küzdeni a túl sok vendég ellen. A Kanári-szigeteken tömegek tüntettek, Amszterdamban megtiltották új szállodák építését, Japánban pedig mesterséges akadályokkal gátolják a Fudzsi fényképezését, mert nem bírnak a tömeggel.
„Egyre nagyobb a globális turistaforgalom” – ismerte el a CNN-nek Olivier Ponti, a spanyol utazási adatelemző ForwardKeys igazgatója.
Még mindig van pár csúcsszezon, és ezek nagyon forgalmasak, de a többi időszak is egyre inkább az
– tette hozzá.
A cég legutóbb három népszerű nyaralóhelyet vizsgált, hogy megállapítsa, melyik a főszezon: Thaiföldet, Hawaiit és a Maldív-szigeteket. A látogatók éves számát elosztották 12-vel, és kiderült, hogy több mint 7-7 százalékuk érkezett az országba a korábban elő- vagy utószezonnak minősülő hónapokban is. „Egyszóval ezeken a helyeken már nincs holtszezon” – foglalta össze Ponti az eredményt.
A legtöbben úgy határozzák meg a holtszezont, hogy akkor a legpocsékabb az idő az adott helyen, vagyis nem érdemes odautazni.
A klímaváltozás azonban újradefiniálta a pocsék idő fogalmát, hűvösebb éghajlatú helyekre űzi a turistákat.
Ezt erősítette meg a nemzeti turisztikai szervezeteket tömörítő Európai Utazási Bizottság (European Travel Commission – ETC) által tavaly nyáron, a brutális hőhullám idején készített felmérés, amelyből kiderült, hogy az előző évhez képest 10 százalékkal visszaesett azoknak a száma, akik június és november között terveztek a Földközi-tenger térségében pihenni, és majdnem 8 százalékukat aggasztja az extrém időjárás a kontinensen.
A hőhullámok pedig idén is folytatódnak a dél-európai országokban, az érdeklődés ezért egyre inkább az északiak, például Dánia és Svédország felé irányul.
A klímaváltozás Ázsiában is hatással van a turistaszezonokra. Nepálban például erősebb a monszun, gyorsabban olvad a hó és a gleccserek, gyorsabbak a hegyi patakok, ezért bizonyos turistaútvonalak egyszerűen már nem, vagy csak rövidebb ideig használhatók.
Megvannak azonban az előnyei annak is, ha valaki ragaszkodik hozzá, hogy főszezonban utazzon. Elsősorban az infrastruktúrát illetően: több helyen a légi járatok és a vonatok ilyenkor gyakrabban járnak – vagy csak ilyenkor járnak. A holtszezonban sok helyen korlátozott ideig vannak csak nyitva a boltok és éttermek, esetleg teljesen be is zárnak, miután lement a legnagyobb roham.
„Ha valaki ragaszkodik hozzá, hogy akkor utazzon, amikor arra a legtökéletesebb az időjárás, akkor igen, ezért felárat fog fizetni. A másik felár, amelyet fizetni fog, az a tény, hogy a hely zsúfolt lesz, és mindenhol sorok és sorban állások várnak rá, és nehezen tud majd foglalást szerezni” – mondta az amerikai hírtelevíziónak Ged Brown, a kimondottan holtszezonbeli utazásokra specializálódott Low Season Traveller tulajdonosa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.