A NATO legújabb jelentéséből kiderült, hogy több „szárazföldi folyosót” dolgoztak ki, amelyeken keresztül az amerikai hadsereg csapatait és felszerelését gyorsan a keleti frontvonalra lehetne vinni, ha eszkalálódna az ukrajnai háború. Azt azonban senki sem kérdezte meg a magyaroktól, hogy ennek a középpontjában akarnak-e lenni.
Háború esetén az amerikai katonák öt európai kikötő valamelyikében szállnának partra, és előre tervezett útvonalak mentén irányítanák őket, hogy a lehető legrövidebb idő alatt el tudják érni a frontvonalat. Ez a logisztikai rendszer a jelentés szerint képes lenne arra, hogy
mindössze néhány hét alatt mintegy háromszázezer katonát tudjanak kivezényelni Oroszország ellen.
A Telegraph írása szerint a hadművelet kidolgozásáról még tavaly, a NATO litvániai csúcstalálkozóján döntöttek, ahol a készenléti erők létszámát és a szükséges fegyvereket is kijelölték.
A tervek nyilvánosságra hozásával párhuzamosan pedig a szövetség vezetői arra figyelmeztettek, hogy a következő két évtizedben fel kell készülni egy konfliktusra Moszkvával szemben.
A logisztikai rendszer alapját több nagy, európai kikötő adja, amelyekből gyorsan, mindössze néhány tagállamon keresztül el lehet érni Ukrajnát, a fehérorosz határt vagy a balti országokat.
A listát egy olyan útvonal vezeti, amelynek célállomása Magyarország, mivel hazánk Ukrajnával határos, az Alföldön pedig gyorsan lehet közlekedni. Az amerikaiak olasz kikötőkben szállnának partra, majd Szlovénián és Horvátországon keresztül lépnének be az ország területére.
Alternatív útvonalként kijelölték
A tervek szerint a NATO a hivatalos útvonalak kijelölése után megkezdi a helyi infrastruktúra, köztük a kommunikációs rendszerek és az üzemanyag-ellátás megerősítését, mivel az ukrajnai háborúban megtapasztalták, milyen veszélyesek az orosz tüzérségi csapások.
Hiába próbál meg Magyarország kimaradni a háborúból, az USA mindenképp rajtunk keresztül akarja megvívni, miközben a lakosság védelméről említést sem tesznek a tervben.
A helyzetet tovább rontja, hogy múlt héten kiderült: a NATO a keleti szárnyának fedezéséhez szükséges légvédelmi fegyverek mindössze 5 százalékával rendelkezik, ami miatt gyakorlatilag védtelenné válna a magyar infrastruktúra, miközben rajtunk keresztül masíroznak a hadseregek.
Hazánkat a délszláv háború idején a szövetség már használta logisztikai bázisként, ami akkor is magyar áldozatokkal és többek között Barcs lebombázásával járt. Azonban most egy sokkal modernebb konfliktus küszöbén állunk, a NATO ellenfele pedig egy erősebb és jobban felszerelt Oroszország lenne.
Vissza az időben: a hidegháború újabb fejezete kezdődikPutyin ugyan nyíltan nem támadja Nyugatot, de a Kreml sok mindent tesz azért, hogy megnehezítse Európa mindennapjait. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.