Ahogy arról a Világgazdaság is beszámolt, péntek reggel Szentkirályi Alexandra váratlanul visszalépett a főpolgármester-jelöltségtől. Azóta azt is megírtuk, milyen folyamat vezetett odáig, hogy a Fidesz-KDNP jelötje kiszállt a Budapest vezetéséért folyó versenyből.
Kormánypárti aspiráns tehát immár nincs a főpolgármester-jelöltek között, csakhogy ettől függetlenül
a szavazólapokon még szerepel Szentkirályi Alexandra neve.
Az LMP és egy civil szervezet közös jelöltjeként induló Vitézy Dávid mellett a főpolgármesteri választáson így
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) még május 22-én közölte, hogy már nyomtatják
Június 4-én pedig az jelentették be, hogy június 6-ig szállítják ki vasárnapi választások szavazólapjait, jegyzőkönyveit és szavazási kellékeit.
Több mint 33 millió szavazólapról van szó, ebből 24 millió a helyi önkormányzati választásra készül, csaknem 8 millió pedig az EP-választásra, míg nagyjából 1,5 millió a nemzetiségi önkormányzati választásra. Többféle szavazólapot gyárt le a nyomda, köztük a főpolgármesterit is, ami rózsaszínű. Budapesten észnél kell lenniük a szavazóknak, hiszen nekik jut a legtöbb szavazólap: főpolgármesteri, polgármesteri, települési egyéni választókerületi, fővárosi listás és EP-választási.
Az ANY Biztonsági Nyomda már május közepén nekiállt a feladatnak, a szavazólapok gyártására 250 tonna papírt használtak fel. Már jó előre jelezte, hogy legfeljebb május végéig áll készen arra, hogy a jelöltek visszalépését figyelembe vegye, azaz addig tudja levenni a visszalépőket a szavazólapról és új szavazólapot nyomtatni. Ezt követően viszont erre már nincs mód.
Szentkirályi Alexandra esetére éppen ez vonatkozik.
A Világgazdaság megkereste az NVI-t, hogy tájékoztatást kérjen, mi a teendő ilyenkor. Arra voltunk kíváncsiak, hogy mi történik a főpolgármester-jelölti szavazólapokkal, és hogyan teszik egyértelművé a budapestieknek, hogy a kormánypárti főpolgármester-jelöltre már nem lehet érvényesen voksolni.
A választási iroda válaszából először is kiderült, hogy nincs szó arról, hogy meg kéne semmisíteni a szavazólapokat. Mint emlékeztetett, a választási eljárásról szóló törvény értelmében, ha egy, az egyéni szavazólapon szereplő jelölt vagy egy lista a szavazást megelőző 14. nap után, de a szavazás napját megelőzően kiesett – és a szavazólapokat már ezt megelőzően előállították –, akkor erről a tényről
a szavazatszámláló bizottság köteles a szavazóhelyiségben elhelyezett hirdetményen, valamint szükség szerint szóban tájékoztatni a választópolgárokat.
Ami talán még ennél is fontosabb, hogy a kiesett jelölt (most tehát Szentkirályi Alexandra) vagy lista nevét a szavazólapon „a szavazás napját megelőzően a helyi választási iroda vagy a szavazás napján a szavazatszámláló bizottság áthúzza”.
Vagyis bár olyan szavazólapok nem fognak készülni, amelyeken ne szerepelne Szentkirályi Alexandra, viszont az ő nevét tollal át fogják húzni, ezzel jelezve a választópolgároknak, hogy a kormánypártok főpolgármester-jelöltje már nincs versenyben. Így értelemszerűen rá érvényesen nem lehet voksolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.