Szerdán felerősödött a Joe Bidenre nehezedő nyomás, hogy lépjen vissza az amerikai elnökjelöltségért folyó versenyből, miután a New York Times bombaként robbantotta a hírt, amely szerint egy kulcsfontosságú szövetségesének elismerte a lehetőséget, és saját pártján belül is megindult a visszalépését követelő mozgalom.
A Fehér Ház és Biden kampánya gyorsan cáfolta a Times jelentését, amely szerint az elnök azt hangoztatta egy támogatójának, hogy nem engedhet meg magának egy újabb hibás lépést, amely visszavonhatatlanul ártana a kampányának. Maga Biden kitartott amellett, hogy továbbra is versenyben kíván maradni.
A végsőkig versenyben vagyok, és győzni fogunk, mert amikor a demokraták összefognak, mindig nyerünk
– mondta Biden egy Kamala Harris alelnökkel közösen lebonyolított telefonkonferencia beszélgetésen.
Az elnök úgy döntött, hogy felgyorsítja kampányát, s igyekszik kiköszörülni a csorbát, miután a Donald Trumppal folytatott televíziós vitán csúfosan leszerepelt. A tervek szerint pénteken interjút ad az ABC Newsnak, és a wisconsini Madisonban gyűlést tart. Vasárnap Philadelphiába utazik egy újabb kampányrendezvényre. Utazása idejére interjúkat tervez adni philadelphiai és milwaukee-i rádióállomásoknak is.
Biden több magas rangú demokrata törvényhozót – köztük Chuck Schumer szenátusi, és Hakeem Jeffries képviselőházi frakcióvezetőt – hívott fel, hogy próbáljon támogatást szerezni, amikor pártjának tagjai megdöbbenésüket fejezték ki a kampányával kapcsolatban. Eddig ugyan csak két képviselőházi demokrata képviselő – a texasi Lloyd Doggett és az arizonai Raul Grijalva szólította fel nyilvánosan Bident, hogy lépjen vissza. Az elnök azonban nem biztos, hogy túléli a demokrata törvényhozók összehangolt lázadását, akik
aggódnak amiatt, hogy gyenge teljesítménye mandátumaikba vagy a közelgő választásokon a képviselőház és a szenátus feletti ellenőrzés megszerzésének esélyébe kerülhet.
Biden ellen szól az is, hogy alelnöke, Kamala Harris esélyesebbnek látszik Trumppal szemben, mint ő. A Reuters közvéleménykutatása szerint Harris csupán egyetlen százalékponttal maradna le a republikánus jelölt, Trump mögött. A Bloomberg News/Morning Consult májusi felmérése szerint Harris egyre nagyobb bizalmat élvez az ingadozó államokban, amelyekben a megkérdezettek 48 százaléka gondolja úgy, hogy készen áll az elnöki feladatok ellátására, ha Biden nem tudná, nem akarná folytatni.
A jelek szerint azonban az elnök továbbra sem kívánja feladni. A New York Times értesülése szerint Biden szerdán több demokrata kormányzóval találkozott a Fehér Házban egy zárt ajtós megbeszélésen, igyekezve megnyugtatni támogatóit. Ez azonban nem lesz könnyű, mert a közvéleménykutatások jókora zakót jeleznek a demokrata elnökjelölt számára. A CNN által készített felmérés szerint hat százalékpontra nőtt hátránya Trumppal szemben. A CNN szerint a regisztrált szavazók 47 százaléka támogatja Trumpot, Kamala Harrist viszont 45 százalék, vagyis e kutatás szerint is a jelenlegi alelnök az esélyesebb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.