Az ukránok többsége még mindig hiszi, hogy az ország képes a győzelemre az oroszok ellen, az európaiak azonban szkeptikusabbak – derült ki a European Council on Foreign Relation (ECFR) európai kutatóintézet friss felméréséből. Az európaiak többsége azt sem gondolja, hogy jó ötlet Ukrajna csatlakozása az Európai Unióhoz.
A felmérés 14 uniós országban, valamint az Egyesült Királyságban és Ukrajnában készült májusban, az eredményt szerdán tették közzé, alig pár nappal a washingtoni NATO-csúcs előtt.
Nyilvánvaló belőle, hogy
az európaiak nem bíznak benne, hogy Ukrajna legyőzi a csatatéren Oroszországot
– legkevésbé az olaszok és a görögök (3-3 százalék), leginkább pedig az észtek (38 százalék). A megkérdezettek harmada-fele szerint a háború megállapodással zárul majd, de 8-31 százalék gondolja úgy, hogy Oroszország nyer majd.
Ehhez képest a felmérésben részt vevő ukránok 58 százaléka hisz a győzelemben és abban, hogy továbbra is számíthatnak a külföldi szövetségeseik támogatására. Csak 1 százalékuk gondolja úgy, hogy Oroszország nyer majd, 30 százalékuk szerint pedig megállapodás zárja majd le a harcokat.
Jelentősen eltérnek a vélemények a különböző uniós tagországok állampolgárai között abban a kérdésben, hogyan segítsék tovább Kijevet, illetve az ország uniós és NATO-csatlakozását illetően.
Az biztos, hogy a NATO vezetői nem kapnak támogatást a közvéleménytől csapatok küldéséhez, mert ezt csak a megkérdezettek 4-22 százaléka helyesli. A legtöbben ellenzik azt is, hogy a hazájuk növelje a katonai kiadásokat, hogy támogathassa Kijevet. A kivétel Lengyelország, ahol a válaszadók 53 százaléka támogatja a kiadások növelését, valamint Észtország (45 százalék), Svédország (41 százalék) és Németország (40 százalék).
A legtöbb európai azonban változatlanul támogatja, hogy technikai segítséget nyújtsanak Ukrajnának és
fokozzák az ország ellátását fegyverrel és lőszerrel.
A többség csak három országban tartja az utóbbit rossz ötletnek: Bulgáriában (63 százalék), Görögországban (54 százalék) és Olaszországban (53 százalék).
Megosztott a közvélemény az uniós csatlakozás ügyében. A leginkább a portugálok, az észtek, a svédek, a spanyolok és a lengyelek támogatók, a legszkeptikusabbak a németek, a bolgárok, a csehek és a franciák – ebből kettő az EU legnagyobb és legbefolyásosabb tagja (Berlin és Párizs).
Az ukránok 64 százaléka szerint viszont az uniós tagság ugyanolyan létfontosságú az ország jövője szempontjából, mint a NATO-hoz való csatlakozás.
Ezzel kapcsolatban a Politico emlékeztetett, hogy Kijev 2022 februárjában kezdeményezte az uniós csatlakozást, és az év júniusában kapta meg a jelölt státuszt. Egy hete pedig megkezdődtek a formális csatlakozási tárgyalások is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.