Végigsöpört csütörtökön Tajvan északi részén a Gaemi tájfun, miután elsüllyesztett egy Fülöp-szigeteki zászló alatt közlekedő, 1,4 millió liter olajat szállító tartályhajót Manila partjainál. A hatóságok próbálják megakadályozni a további olajszennyezést, bár felfedeztek egy 3,7 kilométer hosszú olajfolt, és keresik az MT Terra Nova legénységének eltűnt tagjait.
Ha a tartályhajó összes olajtartalma kiszivárogna, az a Fülöp-szigetek történetének legnagyobb olajszivárgása lenne. Az országban hatalmas pusztítást okozott a vihar és 16 ember meghalt.
A Gaemi nyolc éve a legerősebb tájfun, amely lecsapott Tajvanra, ahol legalább három halálos áldozatot követelt, többen eltűntek, és félmillió háztartás maradt egy időre áram nélkül.
A szélrohamok erőssége elérte a kilométerenkénti 227 órát, a sziget déli részén 2200 milliméter eső esett, leállt a vasúti közlekedés, egész nap nem indítják újra a belföldi és a nemzetközi légi járatokat.
A Gaemi lesz a legerősebb tájfun, amelyik az idén eléri Kína keleti partjait, ahol a Reuters tudósítása szerint hatalmas esőzést okoz majd.
A hatóságok felkészültek a jelentős csapadékra és az áradásokra, a leginkább érintett Fucsien tartományban 150 ezer embert evakuáltak, törölték a légi járatok többségét, sok vonat sem közlekedik.
Az Új Kína hírügynökség beszámolója szerint
a meteorológiai szolgálat vörös riasztást adott ki,
a közlekedési minisztérium pedig a második legmagasabb szintre emelte a négyszintű katasztrófaelhárítási rendszer riasztási fokozatát.
A tájfun ugyan a szárazföld belseje felé haladva veszít az erejéből, ez azonban nem jelenti azt, hogy a Gaemi nem okoz nagy problémát, a hétvégéig végighalad ugyanis Henan, Sanhszi és Hopej tartományok fölött, amelyeket súlyos áradások sújtottak az elmúlt két hétben.
Több tízezer embert kellett kitelepíteni, az áradások halálos áldozatokat követeltek, földcsuszamlásokat okoztak, amelyek autóutakat zártak el, otthonokat tettek a földdel egyenlővé, elpusztították a vetést és a haszonállatokat. Összeomlott egy autópálya híd is heves esőzések miatt.
A Kína
mezőgazdasági központjának számító Henan tartományban ráadásul extrém hőség után érkeztek az áradások,
ami a CNN tudósítása szerint kétségessé teszi az idei termést.
Az időjárás az északi országrészt sem kíméli, ott egy különálló időjárási rendszer okoz nyári viharokat heves esőzésekkel. Peking egyes területein annyi csapadék hullott, hogy a Beijing Daily tudósítása szerint aktiválták a vészhelyzeti terveket, több mint 25 ezer embert evakuáltak, egyes vonatjáratokat is felfüggesztettek.
A csapadék északon a kukorica és a szójabab, délen pedig a rizs termesztését is befolyásolhatja, közvetlenül a hőhullámok és a szárazság után, amelyek az ország főbb mezőgazdasági területein már megtizedelték a termést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.