BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drasztikus a helyzet Európában: tizedével csökkent a kórházi ágyak száma

Magyarországon dupla annyi kórházi ágy jut százezer főre, mint Spanyolországban. A számok erősen csökkenő tendenciát mutatnak, ám ez jelentheti azt is, hogy javult az emberek egészségi állapota, így kevesebb napot kell bent tölteniük az intézményekben.

Hét százalékkal csökkent 10 év alatt az Európai Unióban a kórházi ágyak száma, amely az EU statisztikai hivatala, az Eurostat 2022-ben elvégzett, csütörtökön közzétett felmérésében ismertetett legutóbbi adatok szerint 2,3 millió volt.

Bronchiolitis resuscitation
kórház
A kórházi ágyak száma csökken Európában / Fotó: BSIP via AFP

A rendelkezésre álló legfrissebb adatokat tartalmazó statisztika azt mutatja, hogy tavalyelőtt minden 100 ezer emberre 516 kórházi ágy jutott, míg 2012-ben ez a szám 563 volt. Az uniós hivatal kiemelte, hogy a csökkenés részben a tudományos és technikai fejlődésnek tudható be, amelynek révén csökkent a páciensek átlagosan kórházban töltött idejének száma, vagy mindössze járóbeteg-ellátásra korlátozódott.

A legtöbb kórházi ágyat, mintegy 642 ezret Németországban, Franciaországban (több mint 374 ezret), illetve Lengyelországban (több mint 231 ezret) tartották számon 2022-ben, a legkevesebbet pedig Máltán (2158), Luxemburgban (2609), illetve Cipruson (2857).

A legtöbb kórházi ágy a népesség méretéhez viszonyítva Bulgáriában volt: 100 ezer emberre átlagosan 823 jutott. Magyarországon a statisztika szerint 665 ágy állt rendelkezésre minden 100 ezer emberre. A legalacsonyabb arányt pedig Spanyolországban rögzítették, 100 ezer főre 294 ággyal.

Hosszú távú ápolásra gondozóintézetekben a legtöbb ágyat, 100 ezer főre 1420-at Hollandiában tartották fenn, a legkevesebbet, 25-öt, illetve 26-ot Bulgáriában, illetve Görögországban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.